Ders Çalışma Taktikleri
LGS Taktikleri
Rehberlik Yazıları
YKS Taktikleri

Soru Bankasında Çözüyorum Denemede Çözemiyorum!

Soru bankasında çözüp deneme sınavında yapamamak herkesin başına gelmiştir. Bize "Denemede çözemiyorum!" dedirten sebepler nelerdir?

2 dakikalık okuma
Efşan tarafından yazıldı, 10.11.2021
Soru Bankasında Çözüyorum Denemede Çözemiyorum!

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Soru bankasında çözüp denemede çözemiyorum, denemede matematik çözemiyorum dememizin çeşitli sebepleri olabilir. Sen de denemelerde neden yapamıyorum diyorsan sebepler ve çözümleri birlikte inceleyelim.

Neden denemede çözemiyorum diyoruz? İşte sebepler:

Konu eksiğin olabilir!

Denemede çözememenizin en öncelikli sebeplerinden biri çözemediğiniz sorunun konusunu tam anlamıyla çalışmamış olabilirsin. Denemelerden sonra yapman gereken deneme analizlerinde hangi konulardan yanlış veya boş bıraktığını tespit ederek konuya bir geri dönüş yapmak olabilir.

Soru pratiğine olan ihtiyaç!

Konu çalışımından sonra çözdüğün kaynaktaki sorular deneme seviyesindeki sorulardan daha basit sorular içeriyor olabilir. Zorlandığın ve sıfırdan başlamak için kullandığın başlangıç soru kitaplarından sonra ek bir orta seviye kaynaktan daha soru çözmen bu problemi giderebilir.

Denemede kısıtlı süre psikolojik baskı hissettirebilir!

Evde soru çözerken sahip olduğunuz rahat ortam olması ve herhangi bir zaman baskısı ile karşı karşıya değilsiniz. Denemenin yaratmış olduğu zaman baskısı seni kaygılandırıyor olabilir. Kaygıyı yıkabileceğin en büyük güç bu durumun farkında olup durumu kabullenmek! Denemeleri sınava hazırlık ve konu eksiklerini gözlemlemek için yapıyorsun. Bunun farkında olup denemeyi bir bütün olarak değil parça parça düşünmelisin ve o anda çözdüğün soruya odaklanmalısın sadece.

Eğer zaman yönetiminde ciddi sorunlar yaşıyorsan kendine denemeler alabilir ve kendini sık sık zaman konusunda test edebilirsin. Örneğin matematik özelinde zaman yönetimi yaşıyorsan matematik denemesi alıp pratiğini artırabilirsin.

Deneme çözerken aklımıza bazı düşünceler gelebiliyor;  “bu denemede de yapamadım!” , “yine çözemiyorum!” vb. Bu düşünceler aslında sınavda kendi kendinize olan önyargıların. Deneme çözmenin amaçlarını tekrar hatırlamak gerekirse; deneme çözümü zaman yönetini artırmak, o anki sınav krizini yönetmek, konu eksiklerini tespit etmektir. Bu amaçlar için çözdüğün bir denemede kendini mükemmelliğe zorlamana gerek yok. Unutma ki bu bir süreç ve zamanla gelişeceksin!

Denemede Matematik Çözemiyorum

Denemede matematik çözemiyorum cümlesi de sık duyduklarımızdan. Buradaki üç sebepten denemede matematik çözemiyor olabilirsin.

Birincisi deneme seviyesinde zorlukta soruda henüz pratik yapmış olmamak. Eğer kaynakların orta – orta altı zorlukta kaynaklarsa denemede zorlanmanın sebeplerinden biri bu olabilir.

İkinci sebep denemede bir konuya ait sorunun diğerleri ile karma verilmesi olabilir. Burada konuya hakim olmak daha önemlisi soru tipinin hangi konuya ait olduğuna vakıf olmak önemli. Aynı zamanda daha çok matematik branş denemesi çözerek bu sorunu çözebilirsin.

Üçüncü sebep ise sürenin az gelmesinden dolayı denemelerde matematiği yetiştirememek. Bu konuda konuları ve soru tiplerini bildiğinden emin olmalısın. Özellikle seni hangi konuların yavaşlattığını tespit edip onlarda daha çok pratik yapmak en etkili yol olacaktır. Aynı zamanda bol matematik branş denemesi çözmeyi programına mutlaka ekle.

☀️☀️☀️

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL