Felsefe Grubu
Konu Anlatımı Yazıları
Sosyoloji
Uncategorized
YKS

Sosyolojinin Alanı – Felsefe Grubu Sosyoloji Ders Notları

Toplumsal Olay ve Olgu, Toplumsal Grup, Analoji... Sosyolojinin Alanı hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 20.08.2021
Sosyolojinin Alanı – Felsefe Grubu Sosyoloji Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve özetlerine bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken Felsefe Grubu – Sosyoloji dersinin özetlerini, ipuçlarını, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda, Felsefe Grubu – Sosyoloji dersinin konuları Sosyoloji Bilimine Giriş, Toplumsal Olay ve Toplumsal Olgu, Toplum, Toplumsal Grup Çeşitleri, Cemiyet ve Cemaat Kavramları, Sosyolojinin Araştırma Yöntemleri, Tümevarım ve Tümdengelim, Analoji, Sosyolojik Çalışmalarda Veri Toplama ve çok daha hakkında bilmen gerekenler ile Sosyolojinin Alanı konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Ayşenur Hoca tarafından hazırlandı.

📚📚📚

Sosyolojiye Giriş

İbn-i Haldun, ilk kez bilimsel bir anlayışla ele almıştır. (Mukaddime seri)

Sosyoloji, toplumda gerçekleşen olayları sistemli şekilde araştıran bir bilimdir.

Bireysel değil, toplumsal olaylar incelenir. Olanı olduğu gibi bildirir. Toplumsal olayları toplumsal olgularla açıklar. Neden sonuç ilişkilerini bulmayı amaç edinir. Bütüncül bir anlayışa sahiptir.

Toplumsal Olay ve Toplumsal Olgu: Toplumda gerçekleşen aynı cinsten olayların her birine olay, anı cins olayların tümüne ise olgu denir. 1974 Kıbrıs Çıkarması bir olaydır. Başlayıp bittiği bellidir. Çıkarma yapma isee bir olgudur. Geneldir ve soyuttur.

Toplum

 • Kurum: Ahlak, eğitim, ekonomi birer kurumdur.
 • Kuruluş: Okullar, partiler…
 • Toplumsal Grup: Aynı amaç için bir arada olan bireylerdir. Futbol takımı, parti vb. Grupta “biz” duygusu vardır.

Toplumsal Grup Çeşitleri

 • Grup üyeleri arasındaki ilişkiye göre
  1. Birincil Grup: yüz yüze ilişkiler, samimi (anne-baba-çocuk)
  2. İkincil Grup: yüz yüze olmayan, resmi vb. (asker – komutan)
 • Grup büyüklüğüne göre
  • Küçük Grup: aile, komşu, köy
  • Büyük Grup: şehir, millet
 • Grup sürecine göre
  1. Kısa Süreli (geçici) Grup: iş, oyun
  2. Uzun Süreli (Sürekli) Grup: millet, şehir
  3. Periyodik Grup: mevsimlik işçi , tatil grupları
 • Gruba katılma biçimine göre:
  1. Açık Grup: arkadaş, şehir, dernek
  2. Kapalı Grup: aile, millet
  3. Koşula Bağlı: sendika, parti, koopereatif

Sosyolojide Araştırma Yöntemleri ve Veri Toplama

Araştırma yöntemleri:

 • Tümevarım: tek tek olaylardan genel bir olaya varmak. Tek tek siyasi seçimler belirlenip genel bir seçim yargısına varmak.
 • Tümdengelim: genel bir yargıdan tek bir olaya ulaşmak.
 • Analoji: benzerliklere dayanır. İstanbul, Ankara büyükşehirdir. İstanblul’da trafik varsa, Ankara’da da vardır.

Veri toplama teknkleri olarak anket, örneklem, mülakat (görüşme), monografi, sosyometri, gözlem (katılımlı/katılımsız/sistematik), olay inceleme, belgelere dayalı araştırma, istatistik sayılabilir.

 • Sosyoometri, sevgi ve bağlılık ölçüsüdür.
 • İstatistik; korelasyon, ki değişken arası ilişkidir.

📚📚📚

Şimdi Sosyolojinin Alanı soru çözümlerine devam edebilirsin!

Felsefe Grubu – Sosyoloji dersinde bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Sosyolojinin Alanı konusu, Felsefe ve Sosyoloji dersi için ilk ve temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Sosyoloji Bilimine Giriş, Toplumsal Olay ve Toplumsal Olgu, Toplum, Toplumsal Grup Çeşitleri, Cemiyet ve Cemaat Kavramları, Sosyolojinin Araştırma Yöntemleri, Tümevarım ve Tümdengelim, Analoji, Sosyolojik Çalışmalarda Veri Toplama gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. Ders Felsefe olunca bu kavramlar ve bilgiler, her zaman karşımıza çıkabilir! AYT Felsefe Grubu testlerinde de sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Felsefe Grubu dersindeki netleri yükseltmedeki anahtar, okumalarını yaptıktan sonra bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek.

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL