Suyun Elektrolizi – Elektroliz Ders Notları

Faraday Yasası, Erimiş Tuzların, Sulu Çözelitlerin, Suyun Elektrolizi... Elektroliz hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 3.09.2020
Suyun Elektrolizi – Elektroliz Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!? Bu yazımızda Elektrolize Giriş, Erimiş Tuzların Elektrolizi, Faraday’ın Elektroliz Yasası, Sulu Çözelitlerin Elektrolizi, Suyun Elektrolizi hakkında bilmen gerekenler ile Elektroliz konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Melisa Hoca tarafından hazırlandı. Melisa Hoca, Şehremini Anadolu Lisesi mezunu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği hazırlık öğrencisi.

Elektroliz: Elektroliz Yasası ve Suyun Elektrolizi

Elektroliz Nedir?

Kendiliğinden oluşmayan redoks tepkimelerinin elektrik enerjisiyle oluşmasına elektroliz denir. Elektrolizde bileşikler elementlerine ayrıştırılabilirler. Seri bağlı elektroliz kaplarından geçen elektrik yükleri birbirine eşittir.

Faraday’ın Elektroliz Yasaları

 • Elektrotlarda açığa çıkan veya kaybolan madde miktarı devreden geçen akım ile doğru orantılıdır. 
 • Bir elektroliz devresinden 1 F’lik yük geçerse elektrotlarda 1 eşdeğer kütle madde birikir.
  1 F = 96500 coulomb = 1 mol elektron
  1 eşdeğer kütler = molekül ağırlığı / yük (tesir değerliği)
  Yük (coulomb) = Akım * Zaman (saniye)

Sulu Çözeltilerin Elektrolizi

Sulu çözeltiler çözünmüş iyonların yanında sudan gelen H+ ve OH- iyonları ile H2O moleküllerini içerir. Elektroliz edilirken katotla ve anotla sudan gelen bu iyonları da hesaba katmak gerekir.

Genel Kurallar

 • Anotta ve katotta pasif eleman önce çıkar. Metal elektron verme konusunda, ametal alma konusunda pasiftir.
 • Aktif metaller açığa çıkamazlar. Bunların yerine katotta ilk önce H2 gazı açığa çıkar.
 • Eğer soy metal varsa, ilk önce soy metal açığa çıkar. Çünkü hidrojenden daha pasiflerdir.
 • F(-) iyonu varsa yükseltgenemez. Onun yerine anotta O2 açığa çıkar.
 • Sulu çözeltilerde I(-), Br(-), Cl(-) varsa öncelikle bunlar yükseltgenerek I2, Br2, Cl2 gazları açığa çıkar.

Suyun Elektrolizi

Suyun Elektrolizi Denklemi

Faraday Yasası, Erimiş Tuzların, Sulu Çözelitlerin, Suyun Elektrolizi... Elektroliz hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

Seri bağlı elektroliz kaplarından geçen elektrik yükleri birbirine eşittir.

Suyun Elektrolizi Soru Çözümleri

Elektroliz konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Elektroliz konusu, AYT Kimya testi için temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Elektrolize Giriş, Erimiş Tuzların Elektrolizi, Faraday’ın Elektroliz Yasası, Sulu Çözelitlerin Elektrolizi, Suyun Elektrolizi gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Kimya’da sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Hoffman voltametresi ile su elektroliz edildiğinde anot ve katotda toplanan gazların toplam hacmi normal koşullarda 33,6 litredir. Buna göre elektroliz işleminde kullanılan yük miktarı kaç Faradaydır?

KİMYA

SUYUN ELEKTROLİZİ

Hoffman voltametresi ile su elektroliz edildiğinde anot ve katotda toplanan gazların toplam hacmi normal koşullarda 33,6 litredir. Buna göre elektroliz işleminde kullanılan yük miktarı kaç Faradaydır?

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Kimya netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Elektroliz konulu binlerce soru alanında uzman Kimya eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Elektroliz sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL