Geometri
Konu Anlatımı Yazıları
Üçgenler
Uncategorized
YKS

Thales Teoremi – Üçgende Benzerlik Ders Notları

Kenar - Açı Benzerlikleri, Thales Teoremi, Kelebek Kuralı... Üçgende Benzerlik hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 19.09.2020
Thales Teoremi – Üçgende Benzerlik Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, Geometri dersinin her konusunda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!? Bu yazımızda Açı – Açı (A.A.) Benzerliği, Kenar – Açı – Kenar (K.A.K.) Benzerliği, Kenar – Kenar – Kenar (K.K.K.) Benzerliği, Thales Teoremi, Temel Benzerlik Teoremi, Benzer Üçgenlerin Alanı, Kelebek Benzerliği Kuralı ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenler ile Üçgende Benzerlik konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Pınar Hoca tarafından hazırlandı. Pınar Hoca, Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu ve 9 yıllık MEB öğretmeni. Matematik notları ve soruları paylaştığı bir Instagram sayfası var: @matematikpinari, Matematik konu anlatımı ve rehberlik için YouTube kanalı ise: Matematik Pınarı

ÜÇGENDE BENZERLİK

THALES TEOREMİ

GEOMETRİ

Üçgende Benzerlik Kuralları: Thales Teoremi – Kelebek Benzerliği…

açı açı benzerliği
kenar açı kenar benzerliği
Kenar - Açı Benzerlikleri, Thales Teoremi, Kelebek Kuralı... Üçgende Benzerlik hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!
thales teoremi kelebek kuralı
Kenar - Açı Benzerlikleri, Thales Teoremi, Kelebek Kuralı... Üçgende Benzerlik hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!

Üçgende Benzerlik konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Üçgende Benzerlik konusu, TYT ve AYT Matematik testlerindeki Geometri kısmı için temel konulardan biri olduğundan iyice pekiştirmen önemli. Açı – Açı (A.A.) Benzerliği, Kenar – Açı – Kenar (K.A.K.) Benzerliği, Kenar – Kenar – Kenar (K.K.K.) Benzerliği, Thales Teoremi, Temel Benzerlik Teoremi, Kelebek Benzerliği Kuralı gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Geometri testlerinde sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Yukarıdaki verilere göre [EC] = x kaç cm'dir?

GEOMETRİ

THALES TEOREMİ

Yukarıdaki verilere göre [EC] = x kaç cm’dir?

Bilgileri, tanımları, formülleri ve kuralları öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Geometri netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Üçgende Benzerlik konulu binlerce soru alanında uzman Matematik & Geometri eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Üçgende Benzerlik sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL