Eşit Ağırlık Öğrencilerinden
Rehberlik Yazıları
Yorumlar & Başarı Hikayeleri

Türkiye 25.si Berk’ten YKS Çalışma Taktikleri

TM 25.si Berk senin için YKS çalışma düzeninden, YKS hazırlanma sürecinden, stresle nasıl başa çıktığından ve kendini motive ettiğinden, geometri ve Türkçe'yi nasıl hallettiğininden bahsetti. İyi okumalar!

3 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 13.11.2021
Türkiye 25.si Berk’ten YKS Çalışma Taktikleri

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

YKS çalışma taktiklerini Berk senin için paylaştı. TM 25.si olarak Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü 1. sınıf öğrencisi. Senin için 1 yılda YKS’ye hazırlanma sürecinden, YKS çalışma taktikleri, çalışma düzeni, sınav senesi alışkanlıkları ve stresle başa çıkma yöntemlerinden bahsetti. İyi okumalar!


“YKS Çalışma Taktikleri” demişken çalışma programın nasıldı?

Ben, elde ettiğim dereceyi planlı ve programlı çalışmaya borçluyum diyebilirim. Haftalık gün gün, konu konu ders programım belliydi. Ayrıca yapabildiğim konuları oralara yazmak yerine eksik olduğum konularla programımı dolduruyordum. Ama bunu yaparken halihazırda bildiğim konuları unutmamak adına da ara ara test/deneme çözüyordum o konularla ilgili. Düzenli programın olması aynı zamanda “Şimdi Matematik mi çalışsam Biyoloji mi?” derdini kaldırıyor, tam olarak ne çalışman gerektiğini biliyorsun ve deyim yerindeyse zorunlu hissediyorsun programı tamamlamak için.

Burada vereceğim bir tavsiye, hazırladığın programı bir başkasına kontrol ettirmek olabilir. Yani ailenden birine, rehberlik hocana, ya da kim ilgilenebilirse, her hafta gidip “Bu hafta şunları şunları tamamladım.” diye anlatmak sorumluluk duygusunu artırıyor. Çalışmak zor geldiğinde veya o an soru çözmek istemediğimde ders çalışmayı bırakma durumu yaşamıyordum böyle olunca. O gün o konu bitmek zorunda, net. Bu ilk başta zor gelebilir ancak böyle makul hedefler koyup program yaptıkça bünyemiz alışıyor diyebilirim. Program hazırlama konusunda daha detaylı bilgi istiyorsan “Kişisel Ders Programı Hazırlama” yazımızı okuyabilirsin. 🤗


Konu çalışmaları ve soru çözümü için YKS çalışma taktiklerin nelerdi?

Konu çalışırken sadece okumak ve geçmek yeterli değil, kesinlikle bol soru çözümü ile desteklenmesi lazım bence. Ben çözümlü sorularla birlikte paragraf paragraf ilerliyordum. Yani o alt başlığı okuduğumda hemen onunla ilgili soruları çözerek kendimi test ediyordum. O nedenle konu çalışırken bir de örnek soru çözümleri olan kaynak edinmeni tavsiye ederim. Günlük soru hedefim yoktu aslında. Yani çok rahat yapabildiğim konuların sorularıyla uğraşıp gün sonunda “Bugün 1000 soru çözdüm.” demek yerine, “Şu konuyu yapamıyordum, bugün onu öğrendim ve 30 soru çözdüm.” demenin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Yapamadığım sorulara çok önem veriyordum ve doğrusunu öğrenene kadar asla peşini bırakmıyordum. Bütün konuların öne yatırılıp, “Şu şu tamam, şunlar kaldı.” denmesi çok önemli. Yani yapamadığımız, bilmediğimiz konulardan korkup onları ertelemek yerine, asıl onların üzerine düşmemiz lazım.💪🏼


Özellikle zorlandığın dersler var mıydı? Nasıl üstesinden geldin?

Geometri ve Türkçe beni zorluyordu diyebilirim. Geometri için özel bir tavsiyem var. Geometri o bahsettiğim “Geçen hafta yapamıyordum, bu hafta çalıştım artık haftaya yaparım.” sisteminin çalışmadığı bir ders maalesef. Geometrinin haftada 3–4 gün 1–2 saat civarında sene boyunca hiç atlanmadan çalışılması gerekiyor. Gelişimi anlık göremeyebilirsin. Ama bir bakıyorsun eskiden boş bıraktığın sorular artık çocuk oyuncağı. 🎉 Türkçe ve paragraf soruları içinse rehber öğretmenimin çok güzel bir tavsiyesi vardı. Ben Türkçe dersini hiç sevmiyordum ve en çok Türkçede zorlanıyordum. Her gün 1 test paragraf, 1 test cümlede anlam ve 1 test sözcükte anlam çözüyordum. Sene boyunca bunu devam ettirdiğinde Türkçe de sorun olmaktan çıkıyor.


Sınav yılında motivasyonunu nasıl sağladın?

Bence insan, başarıyı hissettiğinde daha fazlasını istiyor. Başarıdan kastım 1. olmak, en iyi olmak değil tabii ki de. Önemli olan kendinle olan yarışta, kendinin 1 gün, 1 hafta veya 1 ay önceki versiyonundan daha iyi olmak.Normalde boş bıraktığın soruyu bir dahakine rahatlıkla çözdüğünde yaşadığın içsel tatmin paha biçilemez. 🏆 Bu yolda kendini tanıman gerçekten çok önemli. Kendini tanı, zayıf ve güçlü yönlerini bil; ona göre taktik geliştir. Kimsenin tavsiyesini direkt kopyalama. Dene ve sonra ölç “Bu çalışma tarzı bana bir kazanç getirmiş mi?” diye.


YKS Türkçe’ye nasıl çalıştın? 

Mesela ben Türkçe’de çok dikkat dağınıklığı yaşıyordum, 15 Türkçe sorusu çözüp araya 5 soru Matematik atarak kafamı dinlendiriyordum. Türkçe zayıflığımken Matematik en güvendiğim alanımdı. Bu belki de çoğu insan için mantıklı değilken, benim en başarılı taktiklerimden biriydi. Bu şekilde özgün yollar bulabilirsin. Stres yapma, en büyük zararı stres veriyor; ama bu kaygılanma demek değil. Gamsız olma cesaretine girişmenin lüzumu yok ama kaygının ve gerginliğin seni yiyip bitirmesine izin verme. Bunu da eksiklerini kapattıkça artan özgüvenin sayesinde yapabileceksin. Yolun başında iken sakince nefes al ve kendini ileri taşımak için çalışmaya devam et 🙂

YKS çalışma taktikleri yazımız burada sonlandı. Eğer birbirinden güzel başarı hikayelerini izlemek istersen hemen buraya tıklayarak Youtube kanalımızdaki başarı hikayelerimize gidebilirsin.

Kunduz ekibi olarak sınav yolculuğunda yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanan soru çözümleri, binlerce sorunun ve çözümünün yer aldığı soru bankası, gibi hizmetlerden faydalanabilirsin!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL