Ders Çalışma Taktikleri
LGS Taktikleri
Rehberlik Yazıları

LGS Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür?

Yeni nesil sorularda netlerini arttıracak taktikler neler, yeni nesil sorulara nasıl çalışılmalı senin için anlattık!

2 dakikalık okuma
Yaren tarafından yazıldı, 30.11.2021
LGS Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

LGS’ye hazırlık sürecinde öğrencileri en çok zorlayan noktalardan biri yeni nesil sorular. Eski sistemdeki bilgi ve ezber gerektiren sorular yerini yorumlama ve analiz etme yeteneğini ölçen sorulara bıraktı. Özellikle matematik testlerinde öğrencileri zorlayan yeni nesil sorular başta zor görünse bile çözülmesi imkansız sorular değiller. Bu soruları nasıl çözebileceğini adım adım senin için anlatıyoruz!

LGS Yeni Nesil Sorular Nedir?

Yeni nesil sorularda okuduğunu anlamak, soruları çözüme kavuşturmak için oldukça önemli bir basamak. Okuduğunu anlama yeteneğinin gelişmesi için kitap okumak alışkanlığı kazanmanın bu dönemde faydasını göreceğinden eminiz. Rehberlerimizin senin için önerdiği kitaplara buradan ulaşabilirsin.

Sakin ve stressiz olmak, öncesinde alt yapı olarak birikime sahip şekilde pratikleşmek bolca soru çözmek ve sorunlara aşina olmak oldukça önemlidir. Yeni nesil sorular, birden çok kazanımı içeren, çözümü için ezberin ötesinde birçok beceriyi gerektiren sorulardır. Okuduğunu anlama, analiz yapabilme, işlem yapabilme ve sorunun sonunda kadar gidebilme bu becerilerden bazılarıdır.

Geleneksel sorular yerine hayatın içinden sorularla karşılaşan öğrencilerin, soruyu kendilerinin anlamlandırıp çözümüne de analiz ederek ulaşmaları, yeni sistemdeki ilk hedeftir. Bu yeni sisteme alışmak ve soruların içinden çıkabilmenin birkaç temel basamağı var.

1-Konuyu Çalışmak

Bir dersin sorularını çözebilmek için yapılması gereken ilk şey elbette konuyu öğrenmek. Öğretmeninden konuyu dinledikten sonra kendi tekrarını yapmalı, bilgileri özümsemelisin.

2-Eski Tip Soruları Çözerek Başlamak

Konuya hakimiyetini test etmek için yeni nesil soruları çözmekle başlamak zorlayıcı olabilir. Yeni nesil sorular hem bilgini hem yorumlama yeteneğini ölçeceği için öncelikle ne kadar bildiğin üzerine pratik yapmalısın. Örneğin matematik dersinde bir konuyu çalıştığında, yalnızca işlem ve formüller üzerine yoğunlaşacağın eski tip soruları çözebilirsin.

3-Eksiklerini Kapatmak

Eski tip sorularda yaptığın yanlışlar, eksiklerini kapatabilmen için tüm ipuçlarını sana veriyor olacak. Bu konuları tekrar etmende fayda var. Bunun için eksiklerini tespit ettikten sonra soruların doğru çözümlerini mutlaka öğrenmen gerekiyor. Bocaladığın noktaları tekrar ettikten sonra yeni nesil sorular için hazırsın.

4-Yeni Nesil Sorular

Yeni nesil sorulardan oluşan testlere başladığında kendine bir süre kısıtlaması koymaman ilk adım için önemli. Sorulara aşinalık kazanabilmek için dilediğin kadar düşünebilirsin. Doğru yanıttan emin olana kadar vazgeçmemelisin. Takıldığın noktalarda, soruları her zaman Kunduz’a sorabilirsin.

5-Bolca Soru Çözmek

Tıpkı eski tarz sorularda olduğu gibi, yeni tarz sorular için yapman gereken en önemli şey bolca test çözmek. Ne kadar çok soru tipi görürsen o kadar pratik kazanacaksın ve her geçen gün bu fark denemelerdeki netlerine de yansıyacak.

☀️☀️☀️

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL