Rehberlik ve Yaşam
Rehberlik Yazıları

YKS Başvuru Nasıl Yapılır – YKS Ücreti 2022

2022 YKS başvuru nasıl yapılır, YKS başvuru ücretleri nelerdir, geç başvuru nasıl yapılır aşamaları ile anlattık!

2 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 8.02.2022
YKS Başvuru Nasıl Yapılır – YKS Ücreti 2022

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

2022 YKS başvuruları başlıyor! Bu yazımızda YKS başvuru tarihi, YKS’ye nereden başvurulur, YKS başvuru nasıl yapılır, YKS ücreti ve YKS geç başvuru ücreti ile ilgili bilgileri bulabilirsin!

YKS Başvuru Tarihi

YKS başvuru tarihleri ÖSYM tarafın 11 Şubat – 7 Mart 2022 tarihleri aralığı olarak açıklandı. YKS geç başvuru tarihlerinin ise 16 Mart ve 17 Mart 23.59’a kadar olacağı açıklandı.

YKS Başvuru Nasıl Yapılır?

  1. https://ais.osym.gov.tr/ sitesine git ve giriş yap. Sistemde yüklü fotoğrafının en fazla 50 ay önce çekilmiş olduğuna dikkat et. Şifreni bilmiyorsan e-devlet üzerinden de giriş yapabilirsin.
  2. Sınav başvuruları sayfasında YKS seçeneğini seç.
  3. Başvuru formu bilgilerini doldur. Bu aşamada din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almadıysan bunu belirtmeyi unutma. YDT’ye girecek öğrenciler bu aşamada hangi dilden sınava gireceklerini de işaretlemeli.
  4. Önceki yıla ait TYT puanının kullanılmasını istiyorsan formda işaretlemelisin. Formda bu seçeneği işaretlemeyen öğrenciler geçmiş yıla ait puanlarını kullanamaz.
  5. Karşına çıkan ödeme seçenekleri kapsamında online ya da ATM ve banka aracılığı ile ödemeni gerçekleştir. Online ödemeyi tercih ediyorsan ÖSYM e-işlemler sayfasından ödemeni yapabilirsin
  6. Ödemeden sonra Ais üzerinden başvurunun onaylandığını kontrol etmeyi unutma!

YKS Başvuru Ücreti Ne Kadar? – YKS Ücreti 2022

YKS için TYT, AYT ve YDT testlerinin her birinin başvuru ücreti 115 TL’dir. 3 teste birden girmek isteyen öğrenciler. 345 TL başvuru ücretini yatırmalıdır. YKS ücreti Ais üzerinden başvuru tamamlandıktan sonra 8 Mart’a kadar yatırılmalıdır.

YKS Geç Başvuru Nasıl Yapılır?

YKS geç başvuru 11 Şubat- 7 Mart arasında başvuru yapamayan öğrenciler için kullanılan addır. Bu yıl geç başvurular. 16-17 Mart tarihlerinde yapılacaktır. Ais uygulaması üzerinden yukarıda anlatıldığı gibi başvuru yapılabilir. Aynı zamanda zamanında başvuru yapan ancak oturumlara ekleme yapmak isteyen öğrenciler de geç başvuru ücreti ödeyerek başvuru formlarında değişiklik yapabilirler.

YKS Geç Başvuru Ücreti Ne Kadar?

YKS geç başvuru ücreti normal YKS başvuru ücretinden daha yüksektir. Ücret, kılavuz açıklandığında yazımzıda yer alacaktır.

TYT – AYT Ne Zaman?

2022 yılında TYT 18 Haziran, AYT 19 Haziran tarihinde yapılacaktır.

Sınava hazırlanırken aklına takılan her soruda Kunduz’un yanında olduğunu unutma!  Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış, tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL