Konu Anlatımı Yazıları
Sözcük Türleri
Türkçe
YKS

Zarflar Konu Anlatımı – Belirteçler

Zarflar konu anlatımı, Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Zarf Çeşitleri ve Örnekleri hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 30.11.2021
Zarflar Konu Anlatımı – Belirteçler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Zarflar konu anlatımı Kunduz eğitmeni Türkçe öğretmeni Celal hoca tarafından hazırlandı. AYT Edebiyat ve TYT Türkçe testlerinde sorulan konulardan biri. Durum Zarfı, Zaman Zarfı, Yer Yön Zarfı, Ölçü Miktar Azlık Çokluk Zarfı ve Soru Zarfı çeşitleri ve örnek cümle içinde kullanımları soru olarak karşımıza çıkabiliyor. Soru çözmeye başladıktan sonra bu konunun sana çok kolay geleceğine eminiz! Zarflar konu anlatımını birlikte inceleyelim.

Zarflar, fiil veya fiilimsiyi çeşitli yönlerden sınırlandıran veya kuvvetlendiren sözcüklerdir. Zarfları görevleri bakımından dörde ayırabiliriz.

Zarflar Konu Anlatımı

Durum Zarfı

Fiil veya fiilimsileri durum bakımından sınırlandıran sözcüklerdir. Fiil veya fiilimsiye sorulan “ nasıl  “ sorusunun cevabıdır.

 • Çayı güzel demle. ( demlemek fiilini sorulan nasıl sorusunun cevabı güzel sözcüğü olduğu için durum zarfı görevindedir. )

Uyarı: Bazı sözcükler nasıl sorusuna cevap vermese de fiil veya fiilimsiyi anlam bakımından sınırlandırdığı için durum zarfı kabul edilir.

 • Artık, bu işlerden sıkıldım. ( fiile sınırlama anlamı verdiği için durum zarfı )
  • Bu okulu mutlaka bitireceğim. ( fiile kesinlik anlamı verdiği için durum zarfı )
  • Belki o da gelir. ( fiile olasılık anlamı verdiği için durum zarfı )
  • İnşallah, güzel geçer tatilimiz. ( fiile dilek anlamı verdiği için durum zarfı )

Zaman Zarfı

Fiil veya fiilimsileri zaman bakımından sınırlandıran sözcüklerdir. Fiil veya fiilimsiye sorulan “ ne zaman “ sorusunun cevabıdır.

 • Bir gece, ansızın gelebilirim. ( fiile sorulan ne zaman sorusuna cevap verdiği için zaman zarfı )

Uyarı: Zaman bildiren her sözcük zaman zarfı olmaz.

 • Gece, yalnız insanların zamanıdır. ( Burada gece sözcüğü zaman sözcüğüdür. Ama herhangi bir soruya cevap vermediği için zaman zarfı olamaz. )

Yer Yön Zarfı

Fiil veya fiilimsileri yer yön bakımından sınırlandıran sözcüklerdir. Fiil veya fiilimsiye sorulan “ nereye “ sorusunun cevabıdır. İçeri, dışarı, aşağı, yukarı, ileri, geri gibi yer yön bildiren sözcüklerden oluşur.

 • Yukarı çıkalım mı? ( nereye çıkalım sorusuna cevap verdiği için yer yön zarfıdır.

Uyarı: Yer yön zarfı durum eki almaz. Durum eki alırsa isim olur.

Yukarı – y – a çıkalım mı? ( bu örneğin yukarıdaki örnekten tek farkı – e durum ekini almasıdır. Bu durumda zarf değil isim olur. )

Ölçü / Miktar / Azlık Çokluk Zarfı

Miktar zarfının diğer zarflardan farklı olarak fiil ve fiilimsinin yanı sıra sıfat tamlaması, adlaşmış sıfat ve zarfları da miktar yönünden sınırlandırmasıdır. Bu sözcük ve sözcük gruplarına sorulan “ ne kadar “ sorusunun cevabıdır.

 • Çok sıcak bir kahve istiyorum. ( sıcak bir kahve sıfat tamlamasına sorulan ne kadar sorusunun cevabıdır. )
  • En güzeli senin kadar sevilmedi. ( güzeli adlaşmış sıfatına sorulan ne kadar sorusunun cevabıdır. )
  • Bu konuda pek başarılı olduğunu düşünmüyorum. ( başarılı olduğu sıfat fiiline sorulan ne kadar sorusunun cevabıdır. )
  • Bu ayrıntıyı çok güzel yakalamışsın. ( güzel durum zarfına sorulan ne kadar sorusunun cevabıdır. )
  • Bu konuya çok çalışmalısın. ( fiile sorulan ne kadar sorusunun cevabıdır. )

Soru Zarfı

Fiilleri soru bakımından sınırlandıran sözcüklerdir. Anlamına göre nasıl, ne kadar, ne zaman, neden, niye, niçin soruları soru zarfı olarak kullanılabilinir.

 • Buraya nasıl geldin? ( sou sözcüğü fiili sınırlandırıyor bundan dolayı soru zarfıdır. Soruya cevap verdiğimizde ( yürüyerek ) cevap zarf oluyor. )

Uyarı : Burada fiili sınırlandırıyor olmasına dikkat etmelisin.

 • Nasıl bir kıyafet istiyorsun? ( burada soru sözcüğü fiili değil ismi niteliyor, verdiğimiz cevap ( kırmızı ) sıfat oluyor. Bu yüzden soru zarfı değil soru sıfatı olur. )

Zarflar konusunu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Kendi kaynaklarından sonra MEB Kazanım Testlerine de göz atmanı tavsiye ediyoruz. Soru çözerek bu türün özellikleri, tanınan yazar ve eserleri hakkında alıştırma yapıp konuyu pekiştirebilirsin!

☀️

Zarflar konu anlatımı yazımızın sonuna geldik. Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü ile tüm konulardan sorularına kısa sürede cevap bulabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL