Kimya
Konu Anlatımı Yazıları
Organik Bileşikler
Uncategorized
YKS

Aldehitler ve Ketonlar – Aldehit ve Keton Özellikleri Konu Anlatımı

Aldehitler ve Ketonlar, Özellikleri, İndirgenme ve Yükseltgenme... Aldehit ve Keton hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 9.02.2022
Aldehitler ve Ketonlar – Aldehit ve Keton Özellikleri Konu Anlatımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!? Bu yazımızda Aldehitler ve Ketonlar; Özellikleri, İndirgenme ve Yükseltgenme Tepkimeleri, Tollens ve Fehling Ayıraçları, Aldehitlerin ve Ketonların Katılma ve Polimerleşme Reaksiyonları ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenler ile Aldehitler ve Ketonlar konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Organik Kimya konu anlatımı yazılarımızdan olan bu yazı umarız sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Aykut Hoca tarafından hazırlandı. Aykut Hoca, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi öğretmenliği mezunu. En sevdiğim ders olan Kimyada 9 yıldır soru çözmekten çok mutlu, 1 yıldır da Kunduz’da hem yeni sorular görerek öğrencilere yardım ediyor.

ORGANİK KİMYA

ALDEHİTLER VE KETONLAR

KİMYA

Aldehitler ve Ketonlar

Aldehitler – Aldehit Nedir?

Alkanlardaki yapılandırmanın sonuna -al eki getirilir.

aldehit
 • Birincil alkollerin bir kademe yükseltgenmesiyle,
 • Asitlerin bir kademe indirgenmesiyle,
 • Asit klorürden elde edilir.

 • Aldehitler bir kademe indirgenirse birincil alkoller,
 • Bir derece yükseltgenirse asitler elde edilir.
 • Aldehitler hem indirgenir, hem de yükseltgenir.
 • Aldehitlerin yükseltgenmesi KMnO4 ve K2Cr2O7 bileşiklerinin asitli çözeltileriyle olur.
 • Aldehitlerin ayırt edici tepkimesi Tollens ve Fehling ayıraçlarına etki etmesidir.
 • Aldehitlere NH3 katılması gerçekleşebilirken ketonlara NH3 katılamaz.
 • Aldehitler polimerleşme tepkimesi verirler.

Ketonlar – Keton Nedir?

ketonlar
 • Sekonder alkollerin yükseltgenmesiyle,
 • Alkinlere su katılmasıyla ketonlar elde edilir.

 • Ketonlar da aldehitler gibi katılma tepkimesi verir. (NH3 hariç)
 • Ketonlara Grignard bileşiklerinin (R-MgX) katılmasıyla tersiyer alkoller oluşur.
 • Ketonlar indirgenerek sekonder alkolleri oluşturur.
 • Ketonlar yükseltgenemezler. Bu yüzden Tollens ve Fehling ayıraçlarına da etki etmezler.
 • Ketonlar polimerleşme tepkimesi vermezler. (Aseton yani propanon hariç)

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!

Aldehitler ve Ketonlar konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Aldehitler ve Ketonlar konusu, AYT Kimya testi için temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Aldehitler ve Ketonların Özellikleri, İndirgenme ve Yükseltgenme Tepkimeleri, Tollens ve Fehling Ayıraçları, Aldehitlerin ve Ketonların Katılma ve Polimerleşme Reaksiyonları gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Kimya’da sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

I. İndirgen olma II. Karbonil grubu içerme III. HCN ile katılma tepkimesi verme Yukarıda verilenlerden hangileri aldehit ve ketonlar için doğrudur?

KİMYA

ALDEHİTLER VE KETONLAR

I. İndirgen olma II. Karbonil grubu içerme III. HCN ile katılma tepkimesi verme Yukarıda verilenlerden hangileri aldehit ve ketonlar için doğrudur?

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Kimya netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Aldehitler ve Ketonlar konulu binlerce soru alanında uzman Kimya eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Aldehitler ve Ketonlar sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

 

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL