Biyoloji
Canlılar Dünyası
Konu Anlatımı Yazıları
Uncategorized
YKS

Aşı ve Serum – Bağışıklık Sistemi Ders Notları

Savunma Sistemleri, Pasif ve Aktif Bağışıklık, Aşı ve Serum... Bağışıklık Sistemi hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 14.08.2020
Aşı ve Serum – Bağışıklık Sistemi Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!? Bu yazımızda Özgül Olmayan ve Özgül Olan Savunma Sistemleri, Doğal, Kazanılmış, Pasif ve Aktif Bağışıklık, Aşı ve Serum hakkında bilmen gerekenler ile Bağışıklık Sistemi konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Pelin Hoca tarafından hazırlanmıştır. Pelin Hoca, Biyoloji lisans bölümü & Moleküler Biyoloji ve Genetik master mezunu. Biyoloji öğretmeni. Bu pratik notları öğrencilere destek amaçlı hazırladı.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

AŞI VE SERUM

BİYOLOJİ

 

Bağışıklık Sistemi: Savunma Mekanizması – Aşı ve Serum

Bağışıklık sistemi özgül olmayan savunma mekanizmaları ve özgül savunma mekanizmaları olmak üzere ikiye ayrılır.


1) Özgül Olmayan Savunma Sistemi

 • 1. ve 2. savunma hatlarından oluşur.
 • I. Savunma Hattı: Fiziksel engellerden oluşur. Deri, mukoza, vücut salgıları örnek verilebilir.
 • II. Savunma Hattı: Vücut içi savunmadır. Doğal katil hücreler, interferonlar, yangısal tepki ikinci savunma hattındadır.

1) Özgül Savunma Sistemi

 • 3. savunma hattıdır. Humoral bağışıklık ve hücresel bağışıklık olarak ikiye ayrılır.
 • Humoral bağışıklıkta B lenfositleri görev alır.
 • Hücresel bağışıklıkta T lenfositleri görev alır.
 • B ve T lenfositler kemik iliğindeki kök hücrelerin farklılaşmasıyla oluşur. B lenfositleri kemik iliğinde olgunlaşırken, T lenfositleri Timüs bezinde olgunlaşır.

Bağışıklık Çeşitleri

1) Doğal Bağışıklık

Kalıtsal savunmanın 1 ve 2. hattı

 

2) Kazanılmış Bağışıklık

Aktif ve pasif bağışıklıktan oluşur.

Aktif bağışıklık aşı ile, pasif bağışıklık serum ile sağlanır.


Aşı ve Serum

Aşı

 • Sağlıklı bireye uygulanır.
 • Koruma sağlar.
 • Uzun süre etkilidir.
 • Antijen içerir

Serum

 • Hasta bireye uygulanır.
 • Tedavi eder.
 • Kısa süreli etkiye sahiptir.
 • Antikor içerir.
Pasif bağışıklık anne sütü ve plasenta ile anneden yavruya geçen antikor ile sağlanır.

 

Bağışıklık Sistemi Soru Çözümü

Bağışıklık Sistemi konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Bağışıklık Sistemi konusu, Biyoloji dersi için ilk ve temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Özgül Olmayan ve Özgül Olan Savunma Sistemleri, Doğal, Kazanılmış, Pasif ve Aktif Bağışıklık, Aşı ve Serum gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. Ders Biyoloji olunca, bu kavramlar, her zaman karşımıza çıkabilir! TYT Biyoloji ve AYT Biyoloji testlerinde de sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Aşı ve serum ile ilgili olarak, I. Aşı aktif bağışıklık, serum ise pasif bağışıklık sağlar. II. Aşı hasta kişiye, serum sağlıklı kişiye uygulanır. III. Aşı koruyucu, serum tedavi edici özelliktedir. IV. Vücuda aşı ile antikor, serum ile zayıflatılmış antijen verilir. bilgilerinden hangileri yanlıştır?

BİYOLOJİ

AŞI VE SERUM

Aşı ve serum ile ilgili olarak, I. Aşı aktif bağışıklık, serum ise pasif bağışıklık sağlar. II. Aşı hasta kişiye, serum sağlıklı kişiye uygulanır. III. Aşı koruyucu, serum tedavi edici özelliktedir. IV. Vücuda aşı ile antikor, serum ile zayıflatılmış antijen verilir. bilgilerinden hangileri yanlıştır?

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. TYT ve AYT Biyoloji dersindeki netleri yükseltmedeki anahtar, konu çalışmalarını tamamladıktan sonra bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Biyoloji dersinden binlerce soru alanında uzman Biyoloji eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Bağışıklık Sistemi sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

 

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL