AYT Biyoloji Konuları – AYT Biyoloji Soru Dağılımı 2023

AYT Biyoloji'de hangi konulardan sorumlusun? Hangi konulardan kaçar soru geliyor? 2022 AYT Biyoloji konuları senin için bu yazımızda!

2 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 10.05.2021
AYT Biyoloji Konuları – AYT Biyoloji Soru Dağılımı 2023

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

AYT biyoloji konuları ve AYT biyoloji soru dağılımı listesini senin için hazırladık. Konu çalışmalarını yürütürken, sorumlu olduğun konu listesine göz atmanda fayda var. Bu sayede hangi konulara hakimsin, hangilerine daha çok ağırlık vermen gerekiyor görebilirsin. Aynı şekilde önceki yılların sınavlarının konu dağılımını incelemek de faydalıdır. Çok soru gelen konular, nispeten daha arka planda kalmış konular incelenebilir. Bu yazımızda 2022 AYT Biyoloji konuları ve 2021-2022 AYT Biyoloji konu dağılımı yer alıyor.

2023 AYT Biyoloji Konuları

2021-2022 AYT Biyoloji Soru Dağılımı

Konu Başlıkları2021 Soru Sayısı2022 Soru Sayısı
Endokrin Sistem11
Sindirim Sistemi10
Solunum Sistemi11
Destek ve Hareket Sistemi01
Komünite ve Popülasyon Ekolojisi22
Genetik Şifre ve Protein Sentezi22
Fotosentez ve Kemosentez11
Nükleik Asitler10
Üriner Sistem10
Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi11
Duyu Organları10
Hücresel Solunum11
TOPLAM1313

2023 AYT Biyoloji konuları ve soru dağılımı bize ne söylüyor?

2021 AYT Biyoloji konuları ve soru dağılımı bize ne söylüyor? Biyoloji dersi dendiğinde akla önce ezber yapmak gelebilir. Ama verimli bir çalışma için ezber yerine “mantığını kavrama” yöntemi tercih edilmelidir. AYT Biyoloji, konu olarak TYT Biyoloji’den epey temel alıyor. İki sınavın pek çok ortak konusu var. AYT’deki Sistemler, Bitki Biyolojisi gibi konular için TYT’deki Hücre, Enerji Dönüşümü gibi konuları iyi anlamak gerekiyor. Sorulardaki grafikler, deneyler belli bir bilgi ve yorum seviyesi gerektiriyor. O nedenle bilgileri nasıl yorumlaman gerektiğin de önemli. Aslında Biyoloji vücudumuzda, çevremizde gerçekleşen bir hikayedir. Her eylemin bir sebebi/sonucu vardır. Vücudumuzda gerçekleşen olayları bir hikaye haline getirip kendi kendine anlatarak öğrenmeyi etkili bir hale getirebilirsin. Ve tabii ki bolca soru çözerek birçok soru tipine hakim olman mümkün! 

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL