Konu Anlatımı Yazıları
Konu Listeleri
Uncategorized
YKS Konuları

AYT Tarih Konuları – AYT Tarih Soru Dağılımı 2022

AYT Tarih'te hangi konulardan sorumlusun? Hangi konulardan kaçar soru geliyor? AYT Tarih konuları senin için bu yazımızda!

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 24.01.2022
AYT Tarih Konuları – AYT Tarih Soru Dağılımı 2022

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

AYT tarih konuları ve AYT tarih soru dağılımı senin için listelendi. AYT tarih hem eşit ağırlık hem sözel öğrenciler için önemli bir ders. Eşit ağırlık öğrencileri AYT’de tarihi sosyal-1’de çözmektedir. Sözel öğrenciler ise hem sosyal-2 hem sosyal-1 testinde tarih çözmektedir.

>Sosyal-1 ve sosyal-2 testlerinde tarih konuları farklılaşmaz. Ancak soru dağılımı değişebilir. AYT tarih soru dağılımını yazımızda inceleyebilir, en çıkan AYT tarih konularını görebilirsin. Konu çalışmalarını yürütürken, sorumlu olduğun konu listesine göz atmanda fayda var. Bu sayede hangi konulara hakimsin, hangilerine daha çok ağırlık vermen gerekiyor görebilirsin. Bu yazımızda AYT Tarih konuları ve 2021 AYT Tarih soru dağılımı yer alıyor.

Konuların üzerine tıklayarak ilgili konu anlatım yazılarımızı inceleyebilir ve konulara çalışabilirsin!

AYT Tarih Konuları


AYT Tarih Kaç Soru?

AYT tarih -1 testi 10 soru içermektedir. AYT tarih-2 testi ise 11 soru içermektedir.

AYT Tarih En Çok Çıkan Konular Neler?

Tarih-1’de de Tarih-2’de en çok soru gelen konunun Osmanlı tarihi olduğunu görüyoruz. Bununla beraber Milli mücadele ve Kurtuluş Savaşı her yıl 1 ve 1’den fazla soru gelen konularda. Aşağıdaki AYT tarih soru dağılımı tablomuzdan yıllara göre hangi konudan kaç soru geldiğini inceleyebilirsin.

AYT Tarih Soru Dağılımı (Sosyal-1)

Konu Başlıkları 2019 2020 2021
Tarih Bilimine Giriş 0 0 0
Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar 1 1 1
İlk Türk Devletleri 1 1 1
İslam Tarihi ve Uygarlığı 1 1 1
Türk İslam Devletleri 1 1
Türkiye Tarihi 0 0 0
Avrupa Tarihi 1 0 0
Osmanlı Tarihi 3 2 2
I. Dünya Savaşı 0 1 1
Kurtuluş Savaşı 1 1 2
Çok Partili Hayat 0 0 0
Atatürk İlke ve İnkılapları 2 1 1
Atatürk Dönemi Dış Politika 0 0 0
Toplam 10 10 10

AYT Soru Dağılımı (Sosyal-2)

Konu Başlıkları 2019 2020 2021
Tarih Bilimine Giriş 1 1 1
Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar 1 0 0
İlk Türk Devletleri 0 1 2
Türk İslam Devletleri 1 1 0
Osmanlı Tarihi 4 4 3
Avrupa Tarihi 1 1 1
Kongreler 0 1 0
Milli Mücadele Dönemi 2 2 2
I. TBMM 0 0  
Atatürk İlke ve İnkılapları 0 1 2
Küreselleşen Dünya 0 0 0
Soğuk Savaş Dönemi 1 0 0
Toplam 11 11 11


AYT tarih konular ve soru dağılımı bize ne söylüyor?

AYT Tarih soruları, tarihsel bilgi birikimi ve yorum yapma becerisi gerektiriyor. O nedenle çalışırken bol bol “neden, nasıl” sorularını sorup yorumlamaya çalışman gerekli. Konu çalışması yaparken de konuları hikayeleştirebilir, kendi kendine çalışırken daha çekici, akılda kalıcı bir hale getirebilirsin. Hatta çalışırken kendi kendine konuşmak bile fayda getirebiliyor.? Özet çıkarmak da Tarih çalışmak için etkili bir yöntemdir.

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra önemli gördüğün kısımları net, kısa özgün cümlelerle özetleyebilirsin. Unutma, direkt kitaptaki bilgileri aynı şekilde yazmak yerine kendi cümlelerinle, önemli gördüğün yerleri ifade etmelisin. Aynı şekilde fotoğraflar, haritalar, videolar, kısa belgeseller vb de konuların kalıcı olmasını sağlayacaktır. Tarihi olayları da bir kronolojik sıraya oturtman gerekir. Bu aynı zamanda olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurabilmeni de sağlayacaktır.

Ve tabii ki bolca soru çözerek birçok tarihsel olayın nasıl yorumlandığını anlamak mümkün! Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Aynı zamanda diğer derslerin konu ve soru dağılımlarını incelemen de faydalı olacaktır.

Çözemediğin, aklına takılan her soru için Kunduz’un yanında olduğunu söylemek isteriz. Sadece soru çözümü de yetmez! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan soru çözümleri, binlerce sorunun ve çözümünün yer aldığı soru bankası, premium içeri gibi hizmetlerden faydalanmak için uygulamamızı indirebilirsin!


 

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL