Birinci Dereceden Eşitsizlik Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Birinci Dereceden Eşitsizlik konu anlatımı ve soru çözümü Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Eşitsizlik hakkında bilmen gerekenler burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 16.02.2022
Birinci Dereceden Eşitsizlik Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Birinci Dereceden Eşitsizlik ve Denklemler konusu, TYT ve AYT Matematik’teki en temel konulardan biri. Birinci dereceden denklemler ve eşitsizlikler kendi başına pek çok soru tipine sahip olduğu gibi, farklı konuların içerisinde de geçiyor. Yani ilerleyen konularda da başarılı olmak istiyorsan, Eşitsizlik konseptini mutlaka öğrenip sindirmen gerekmekte. Yazımızı incelemeden önce Eşitsizlik Sistemleri videomuza göz atabilirsin. Şimdi biraz daha derinlemesine inceliyoruz, sıra Birinci Dereceden Eşitsizlik ve Denklem konusunda!

Birinci Dereceden Eşitsizlik ve Denklem Konu Anlatımı

Önce, eşitsizliklerle ilgili temel konseptleri ve kuralları yeniden hatırlayalım:

 • Herhangi bir ifade karşıya geçerken işaretini değiştirir. Örneğin:
  • 2x-8<x+4
  • 2x-x < 8+4
  • -8, karşıya işaret değiştirip +8 olarak geçmiş ve sağdaki +x ifadesi, sol tarafa -x olarak geçmiştir.
 • Eşitsizlik, her iki tarafı pozitif bir sayı ile çarpılır veya bölünürse, bu eşitlik yön değiştirmez. Yani örneğin y<2x+5 diyorsak, 2y<4x+10 diyebiliriz.
 • Eşitsizlik her iki tarafı negatif bir sayı ile çarpılır veya bölünürse, bu eşitlik yön değiştirir. Yani örneğin < sembolü, > sembolüne dönüşür.
 • Birinci dereceden eşitsizlik dediğimizde, bilinmeyen terimin (a, x gibi harflerle gösterilir) derecesinin en fazla 1 olduğunu kast ederiz. Yani, x2, x3 gibi ifadeler şu an bu konunun kapsamında değil.

Örnek problemi birlikte çözelim ve konuyu anlayalım!

MEB Kazanım Testlerinden alınmış bir soruyu birlikte adım adım çözelim.

Bu soruda, taralı bölgenin hangi eşitsizliklerle ifade edilebileği soruluyor. İlk bakışta y=2x+4 doğrusunun sağ altında ve y=-4x+4 doğrusunun sol altında kalan bir bölge olduğunu görüyoruz. Şimdi biraz daha sistematik bir şekilde anlatalım:

 • y=2x+4 doğrusuna göre, doğrunun altında kalan bölge taranmış. Yani, her bir x değeri için, doğruya göre 2x+4’ü sağlayan y değerinden daha küçük y değerli taralı bölgede yer alıyor. Aynı zamanda doğrunun kesikli olmaması, eşitliğin de taralı bölgeye dahil olduğu anlamına gelir.
  • Taralı bölge, y≤2x+4 bölgesinden elemanlar içeriyor.
 • y=-4x+4 doğrusuna göre, doğrunun altında kalan bölge taranmış. Yani, her bir x değeri için, doğruya göre-4x+4’ü sağlayan y değerinden daha küçük y değerli taralı bölgede yer alıyor. Aynı zamanda doğrunun kesikli olması, eşitliğin taralı bölgeye dahil olmadığı anlamına gelir.
  • Taralı bölge, y<-4x+4 bölgesinden elemanlar içeriyor.

Birinci Dereceden Eşitsizlik ve Denklem Konu Anlatımını Tamamladık!

Birinci Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler konu anlatımı yazımızın sonuna geldik. Diğer tüm TYT Matematik Konuları gibi, Birinci Dereceden Eşitsizlik ve Denklem konusunu tam olarak anlamak için de bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Çünkü konseptleri ve formülleri iyice kavrayıp öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekiyor. Matematik Konu Anlatımı video serimize de göz attıktan sonra, kendi kaynaklarından sonra MEB Kaynaklarına da göz atmanı tavsiye ediyoruz. Kunduz’da çözülen Birinci Dereceden Denklem sorularını da incelemeni tavsiye ederiz.

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL