Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yorumları

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi eğitmenimizle konuşarak okul ile ilgili bilgi topladık. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hakkında bilmen gerekenler burada!

4 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 4.08.2020
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yorumları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yorumlarını fakülte öğrencisi Eylül senin için paylaştı! Tıp isteyen öğrenciler terccih döneminde hangi okuları seçmeleri konusunda kararsız kalabiliyor. Bu noktada okulda okuyan kişilerin yorumları oldukça önemli olabilir. Umarız tıp fakülteleri araştırmanda yazımız yardımcı olur! İyi okumalar!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi olan Eylül, bu yazımızda okul ve bölüm hakkında bilmen gerekenleri anlattı. Eylül aynı zamanda Kunduz eğitmenliği de yaparak sınava hazırlık sürecindeki öğrencilere soru çözüm desteği veriyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yorumları

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Öğrenci Olmak

Akademik olarak bakarsak ülkedeki en önemli hastanelerden birinde okuyorsunuz. İçeri önlükle girdiğiniz an kampüsteki herkes için doktor hanım/doktor beysiniz (ve size sürekli yön sordukları için başta biraz stresli olabiliyor ama sonradan alışıyorsunuz). İstediğiniz zaman istediğiniz hocayla konuşup yanında vizite çıkabiliyor, staj yapabiliyorsunuz, acilde nöbete kalabiliyorsunuz, ameliyatlara girebiliyorsunuz ve gördüğünüz vakalar ülkenin dört bir yanından hatta bazen yurt dışından yönlendirilmiş oldukça nadir hastalıklar olabiliyor, bence bir tıp öğrencisi için çok büyük bir fırsat bu.

Kampüs hayatına gelirsek, büyük üniversitelerdeki gibi bir kampüs hayatı söz konusu değil, daha küçük ve hastane ile çok iç içe bir kampüs var, sosyal imkanlar biraz kısıtlı diyebilirim. Ama ulaşım olanakları oldukça iyi, Yenikapı metrosuna 15 dakika, tramvaya 10 dakika yürüme mesafesindeyiz. Kampüsün önünden Eminönü, Taksim ve Beyazıt’a giden otobüsler geçiyor. Bu sebeple, tüm İstanbul’u kampüs olarak benimseyebilirsiniz. Zaten zaman geçtikçe kampüs çevresinde de vakit geçirilecek hoş mekanlar keşfediyorsunuz.

Diğer okullardan farkları neler?

Derslerin işlenme tarzı farklı, derslerimizde kurul sistemi var. Mesela bazı fakültelerde farmakoloji dersleri tamamen 3. sınıfta iken bizde lokomotor (destek ve hareket sistemi) kurulu histolojisi, fizyolojisi, patolojisi, farmakolojisi, cerrahisiyle anlatılıyor. Yani bir sistemi her yönüyle işleyip sonra başka sistem anlatılıyor.

Diğer fakültelerin aksine sene sonunda tüm yılı kapsayan bir final yok, her kurulun vizesi finali kendini kapsıyor, eylülde girdiğiniz dersten haziran temmuzda sorumlu olmuyorsunuz. Kurul ortalamanız 60’ın üstünde ve final notunuz 50’nin üzerindeyse geçmiş oluyorsunuz.

Hastaneyle çok iç içe bir kampüs, sürekli pratik yapma imkanı ve kadavra sayısının çoğu fakülteden oldukça fazla olmasıyla farklı diyebilirim.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Eğitim Süreci Nasıl?

Türkiye’deki her Tıp fakültesindeki gibi 3 yıl temel tıp eğitiminden sonra 3 yıl klinik tıp şeklinde ilerliyor. Derslerimiz kurullar şekilde ilerliyor, 1. sınıfta genel olarak hücre gibi giriş konuları görürken 2 ve 3. sınıfta sistemleri işliyoruz. Her kurul için değişen miktarlarda teorik ve pratik eğitimlerimiz var. Pratik derslerde devam zorunluluğu varken teorik derslerde yok. 4. sınıftan itibaren stajyer doktor oluyorsunuz, hastanede staj yapıp hocalarla vizite çıkıyorsunuz, teorik eğitimler de devam ediyor ve hasta üzerinde sözlü sınavlar oluyorsunuz. 6. sınıfta ise intern doktorsunuz, belirli aralıklarla nöbetleriniz oluyor ve tamamen hastanedesiniz.

Tıp tercihinde nelere dikkat edilmeli?

Bence yurt dışında eğitim düşünüyorsanız en başta tercih edeceğiniz programın akredite olup olmadığına bakmalısınız (fakülte değil program, bazı fakültelerde İngilizce programı akrediteyken Türkçe program akredite olmayabilir, buna dikkat edin.). Bunun dışında fakültedeki profesör, doçent sayıları, bunların çıkardığı yayınlar, stajlarda kullanılan hastane, öğrencilere pratik eğitimlerde verilen kadavra, maket vb. imkanlar, fakültenin bulunduğu şehir, konaklama imkanları gibi birçok şeye dikkat edilmeli.

İngilizce Tıp mı Türkçe Tıp mı? Nasıl farkları var?

Ben Türkçe Tıp programındayım, aradaki farkların kişisel tercihlere bağlı olduğunu düşünüyorum. İngilizce programında dil bakımından gerçekten yetersizseniz zorlanabilirsiniz, ancak sınıflarında daha az kişi olması, sürekli dil pratiği yaptıkları için uluslararası yayınlarda daha rahat okuma yapabilmeleri gibi avantajları mevcut. Fakat literatürdeki kelimeler Türkçe veya İngilizceden ziyade Latince olduğu için Türkçe tıp okuyan birinin de dil bakımından dezavantajlı olduğunu düşünmüyorum, zaten Tıp okuyorsanız kendinizi sürekli güncel tutmak için literatür tarayacak kadar İngilizce öğrenmek zorundasınız. Bunun dışında Cerrahpaşa özelinde konuşmak gerekirse yurt dışına gitmenizi etkileyecek doğrudan bir avantaj veya dezavantaj yok çünkü programların ikisi de akredite.

Akredite önemli mi?

Akreditasyon belgesi yurt dışında hekimlik yapmak isteyenleri ilgilendiren bir konu. Hemen hemen her ülke konuşulan dil seviyesine önem veriyor, ancak akreditasyon da sorgulanan başlıca kriterlerden biri. Örneğin ABD 2024 yılından itibaren akredite olmayan fakültelerden mezun doktorların çalışmasına izin vermeyecek. Bunun dışında, akreditasyon belgesi belirli bir sayıda mezun vermek, müfredatta standartlara uymak gibi belirli koşulları sağlayan programlara veriliyor, bu nedenle kaliteli bir fakülte tercih etmek için de tercih edilen programın akreditasyon belgesi olup olmadığını sorgulamak önemli.

Tıp okuyan biri araştırma yapmak isterse nasıl ilerlemeli?

Cerrahpaşa’dan herhangi bir hocayla iletişime geçip bir konuda ilgili olduğunuzu ve bununla ilgili çalışmak istediğinizi söylerseniz sizi geri çevireceklerini sanmıyorum. Makale okumayı, yazmayı ve kaynak yazımını iyi öğrenirseniz işiniz daha kolay olacaktır.

Eylül’ün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yorumları bunlardı. Diğer tıp fakültesi yazılarımızı okumak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsin:

Tıp Fakültesi Hakkında Bilmen Gerekenler

On Dokuz Mayıs Tıp Hakkında Bilmen Gerekenler,

Gazi Tıp Fakültesi Hakkında Bilmen Gerekenler

Çukurova Tıp Fakültesi Hakkında Bilmen Gerekenler

☀️☀️☀️

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yorumlarını seninle paylaştık. Üniversite sınavına hazırlık maratonu oldukça uzun ve yorucu. Kunduz ailesi olarak alanında uzman eğitmenlerden soru çözüm desteği, konu anlatımı, premium içerik gibi özelliklerimizle bu süreci olabildiğince kolaylaştırmaya çalıştık. Bu maratonun sonunda hedeflerine ulaşmış olmanı ve başarılarla dolu bir geleceğe adım atmanı diliyoruz!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL