Denklem ve Eşitsizlik Problemleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Denklem ve Eşitsizlik Problemleri konu anlatımı ve soru çözümü Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Eşitsizlik hakkında bilmen gerekenler burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 15.03.2022
Denklem ve Eşitsizlik Problemleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Denklem ve Eşitsizlik Problemleri konusu, TYT ve AYT Matematik’teki en temel denklem çözme konularından biri. Kendi başına pek çok soru tipine sahip olduğu gibi, farklı konuların içerisinde de geçiyor. Denklem ve eşitsizlik sorularında yararlanabileceğin bir yazı hazırladık. Yani ilerleyen konularda da başarılı olmak istiyorsan mutlaka öğrenip sindirmen gereken bir konu. Yazımızın yanı sıra Birinci Dereceden Denklemler ve Eşitsizlik Sistemleri video serimiz sayesinde konu hakkındaki bilgilerini pekiştirebilirsin. Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra Denklemler ve Eşitsizlikler Yeni Nesil Sorular videolarına göz atmayı unutma. Şimdi Denklem ve Eşitsizlik Problemleri yazımızı okuyalım!

Denklem ve Eşitsizlik Problemleri Konu Anlatımı

Önce, eşitsizliklerle ilgili temel konseptleri ve kuralları hatırlayalım:

 • Herhangi bir ifade karşıya geçerken işaret değiştirir. Örneğin:
  • 2x-8<x+4
  • 2x-x < 8+4
  • -8, karşıya +8 olarak geçmiş ve sağdaki +x ifadesi, sol tarafa -x olarak geçmiştir.
 • Eşitsizlik, her iki tarafı pozitif bir sayı ile çarpılır veya bölünürse, bu eşitlik yön değiştirmez.
 • Eşitsizlik her iki tarafı negatif bir sayı ile çarpılır veya bölünürse, bu eşitlik yön değiştirir.

Örnek problemi birlikte çözelim!

MEB Kazanım Testlerinden alınmış bir soruyu birlikte adım adım çözelim.

Denklem ve Eşitsizlik Problemleri konu anlatımı ve soru çözümü Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Eşitsizlik hakkında bilmen gerekenler burada!

Önce, her iki iş yerinde bir hafta çalışan işçilere ne kadar ödendiğini bulalım:

 • A şirketi: Haftalık sabit ücret 500 TL. Bir hafta, yani 5 gün çalışıldığında gün başına 20 TL yemek ücreti ve a TL yol ücreti ödenecek.
  • Haftalık toplam ödeme=500+20.5+a.5
 • B şirketi: Haftalık sabit ücret 600 TL. Bir hafta, yani 5 gün çalışıldığında gün başına 15 TL yemek ücreti ve b TL yol ücreti ödenecek.
  • Haftalık toplam ödeme=600+15.5+b.5

Bize soruda verilen bilgi, A şirketindeki işçinin B şirketindeki işçiden daha fazla kazandığı. O halde, bulduğumuz toplam ödemelerle ilgili bir eşitsizlik yazalım:

500+20.5+a.5 > 600+15.5+b.5

Şimdi bu eşitsizliği çözeceğiz. Herhangi bir ifade karşıya geçerken işaret değiştirir. Bilinmeyenleri bir tarafta, bilinenleri bir tarafta toplayalım.

 • 500+20.5+a.5 > 600+15.5+b.5
  • a.5 -b.5 > 600 +15.5 -500 -20.5
  • 5a-5b > 75
  • a-b > 15

a-b ifadesinin 15’ten büyük olduğunu biliyoruz. a-b’nin neyden küçük olacağı, yani üst sınırının ne olduğu hakkında bir fikrimiz yok. Sadece a-b’nin 15’ten büyük olduğunu bildiğimiz için, a-b’nin 20’den ya da 25’ten büyük olduğunun da garantisini veremiyoruz. Burada, soruda elde ettiğimiz bilgiye tamamen sadık kalmamız gerekiyor. Bu durumda cevap, A şıkkı olur.

Denklem ve Eşitsizlik Problemleri Konu Anlatımını Tamamladık!

Diğer tüm TYT Matematik Konuları gibi, Denklem Kurma Problemleri ve Eşitsizlik Problemleri konusunu tam olarak anlamak için de bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Çünkü konseptleri ve formülleri iyice kavrayıp öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekiyor. Matematik Konu Anlatımı video serimize de göz attıktan sonra, kendi kaynaklarından sonra MEB Kaynaklarına da göz atmanı tavsiye ediyoruz.

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL