Dalgalar
Fizik
Konu Anlatımı Yazıları
YKS

Deprem Dalgaları Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Deprem nedir, deprem dalgaları nelerdir, sismoloji nedir, sismolog kimdir... Tüm bu sorularınızın cevapları bu yazımızda!

2 dakikalık okuma
barisbilgic tarafından yazıldı, 27.05.2021
Deprem Dalgaları Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Deprem dalgaları konusu, YKS fizikte karşımıza çıkıp bizi ters köşe yapabilecek konulardan bir tanesi. Ayrıca, okul yazılıları için de önem teşkil ediyor. Bu yazı, sismoloji, deprem, deprem dalgaları, P dalgası, S dalgası, Rayleigh Dalgası, Love Dalgası konularında soru işaretlerini gidermeyi amaçlıyor.

Bu yazı Kunduz eğitmenimiz Fizik Öğretmeni Ayfer Coşkun tarafından hazırlanmıştır. Ayfer Hoca, 29 yıldır fizik öğretmenliği yapıyor. Ayrıca Kunduz uygulaması içinde soru çözerek pek çok öğrencinin hayatına dokunuyor.

Deprem Dalgaları Konu Anlatımı

Yer kabuğunu oluşturan ve hareket halinde olan levhaların kırılması (Depremin odağı) sonucunda ortaya çıkan titreşimlere deprem dalgaları denir. Bu dalgalar geçtikleri ortamları sarsmasına deprem denir.

   Sarsıntının yer yüzeyinde yayılma başlangıç noktası merkez üssü olup yayılmaya devam edebilmesi için hava, su, toprak gibi ortama duymasından dolayı deprem mekanik dalga grubunda yer alır.

Sismoloji =Deprem Bilimi

Sismolog= Deprem bilimi ile uğraşan bilim insanlarına denir.

Deprem Büyüklüğü = Deprem sırasında açığa çıkan enerji ile ilgili kavramdır. Doğrudan ölçülemez. Depremlerin odağından çevreye yayılan enerji miktarı Richter ölçeği ile belirlenir. Deprem dalga genliğinin logaritması Richter ölçeği cetveline göre hesaplanması ile bulunur.

Örnek:   8 büyüklüğündeki deprem 6 büyüklüğündeki depremin 100 katı büyüklüğüne eşit olup 8 -6 = 2’den 10üzeri2 şeklinde bulunur.  

Örnek: 6 büyüklüğündeki deprem 2 büyüklüğündeki depremin 10000 katı büyüklüğüne eşit olup 6-2=4’den 10000 şeklinde bulunur.

Deprem büyüklüğünde 1 birimlik artış yer hareketinde 10 kat fark yaratır.

Deprem Şiddeti=  Depremin yeryüzünde hissedildiği bir noktadaki etkisinin ölçüsüdür. Yapılara ,doğaya ve insanlara olan etkisinin ölçüsüdür.

Deprem Dalgaları Soru Çözümü

Deprem Dalgaları konu anlatımımızın sonuna geldik! Fizik eğitmenimiz Ayfer Hoca, bu konuyla ilgili bilmen gereken temel bilgileri bu yazıda özetlemeye çalıştı. Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Deprem dalgaları konusunda örnek sorular görmek istersen Deprem Dalgaları Soru Çözümü sayfamızı da inceleyebilirsin. Konuyu pekiştirmen için ve netlerinin yükselmesi için sana yardımcı olacağını düşünüyoruz. Kunduz’da, alanında uzman Fizik eğitmenleri tarafından çözülen binlerce deprem dalgaları konulu soru yer alıyor. Bu soruları ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL