Ders Çalışma Programı
Ders Çalışma Taktikleri
Rehberlik Yazıları

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? – En Verimli Yöntemler

Günde kaç ders çalışılmalı? Kaç soru çözülmeli? Masanın başına oturduğunda gününü planlamaya yarayacak ders çalışma programı hazırlama taktikleri bu yazımızda.

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 7.08.2020
Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? – En Verimli Yöntemler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Çalışma masan, kitapların, defterlerin hazır. Artık ihtiyacın olan tek şey çalışmaya başlamak! İşte tam da bu noktada, pek çok öğrencinin kafasını karıştıran nasıl çalışacağı oluyor. Program günlük mü aylık mı yıllık mı hazırlanmalı? Günde kaç ders çalışılmalı? Kaç soru çözülmeli? YKS için günde kaç saat ders çalışılmalı? En iyi ders çalışma programı nasıl hazırlanır? Haftalık program nasıl yapılır? Bir günde kaç ders çalışılmalı? Masanın başına oturduğunda gününü planlamaya yarayacak ders çalışma programı hazırlama taktikleri bu yazımızda. Şimdi kendini tanıyarak sana en çok uyan sınava hazırlık programı kurma zamanı, hazırsan başlayalım!

???

Verimli Ders Çalışma Programı Hazırlama Taktikleri – Düzenli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Bu programın sana özel olduğunu unutmamalısın.

Arkadaşım günde 10 saat çalışıyor.” “Bir tanıdığım TYT’ye hiç çalışmadan çok yüksek net yapmış.” gibi cümleleri bir kenara koyuyoruz. Hazırladığın program sana özel olacak. Bu süreçte sen de kendini keşfetmelisin. Hemen olacak bir şey değil. Ama kendini kalıplara sokmaktansa tanımaya fırsat vermelisin. Birkaç soru ile başlayalım:

  • Hangi derslerde / konularda en çok zorlanıyorum?
  • Günde kaç saat verimli çalışabiliyorum?
  • Günün hangi saatlerinde daha verimli çalışıyorum?
  • Yemek öncesi / sonrası verimim nasıl?
  • Hafta içi / hafta sonu tempom değişiyor mu?

En çok zorlandığın dersler Matematik ve Fizik ise, onları birlikte çalışmak seni mental anlamda çok yorar. Benzer şekilde, gündüz daha iyi çalışan biriysen sabahları verimli geçirip akşamları daha hafif geçirmeye odaklanmalısın. Tekrardan hatırlatalım: bu kararlar kişiseldir. Hiçbirimiz aynı programla çalışmak zorunda değiliz!

???

Ders çalışma programları günde kaç ders, kaç saat, kaç soru içermeli?

Genelde geçmiş senelerde başarı göstermiş kişilere ilk bunlar sorulur. Günde 10 saat çalışmış olmaları, binlerce soru çözmeleri beklenir ama gerçekler öyle değil. ??‍♀️ 2017 Türkiye 25.si Berk, bu durumu şöyle özetliyor:

“Günlük soru hedefim yoktu aslında. Yani çok rahat yapabildiğim konuların sorularıyla uğraşıp gün sonunda “Bugün 1000 soru çözdüm.” demek yerine, “Şu konuyu yapamıyordum, bugün onu öğrendim ve 30 soru çözdüm.” demenin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Yapamadığım sorulara çok önem veriyordum ve doğrusunu öğrenene kadar asla peşini bırakmıyordum.”

?? Yazının tamamı: Türkiye 25.si Berk’ten YKS’ye Hazırlanma Taktikleri

Ama yine de genel tavsiyeler vermek gerekirse, günde tek ders çalışmak pek faydalı bir tercih olmaz. Aksine tehlikeli bile olabilir. Mesela Pazartesi Matematik çalıştın, Salı Fizik, Çarşamba Kimya, Perşembe Türkçe… Bu tarz her güne bir ders ayırmanın en olumsuz yani çalıştığın bir derse sonrasında en az 3-4 gün ara vermiş olman. Salı, Çarşamba, Perşembe Matematik çalışılmadan kaldı öylece ve bir daha tekrar edilmedi. Bu tarz çalışmak pekiştirmeyi oldukça azaltır ve unutma riskini arttırır❗ Öneri genelde günde 3 ders çalışılması olur. Günde 1 ya da 2 ders çalıştığında 1 derse ayırabileceğin ortalama zaman oldukça fazladır ve bu hedeflediğin konuları yetiştirmen için rahat bir zaman aralığı sunduğundan seni fazla rahatlatıp zamanını maksimum verim ile geçirmenin önüne geçebilir. Ancak güne 3 ders koyduğun anda ders başına ayırman gereken süre azalır ve kendini biraz zorlaman ve zamanı çok daha iyi yönetmen gerekir. Daha pratik ve verimli olmak ise sınav senesinin anahtarıdır biliyorsun??

???

Başka nelere dikkat etmeliyiz?

Ders çalışma programı hazırlarken sayısal derslerin arasına sözeller koymak programını hafifletebilir ve seni dinlendirebilir. Zorlandığın bir dersi çalıştığın bir güne ayrıca sevdiğin bir dersi koymak motivasyonunu yükseltebilir. ? Programını hafta hafta oluşturabilirsin, daha uzun veya daha kısa programlar verimini düşürebilir. En ideali haftalıktır, hafta içinde bitirdiğin veya eksik kaldığın konuları listeden de takip ederek sistematik olarak görmüş olursun. ? Çok zorlanacağın şekilde de oluşturmamalısın, bu konuda kendini en iyi sen tanırsın. Ayrıca saatli program pek tavsiye edilmez. Çünkü hiçbirimiz saatli programlara uymuyoruz, onun yerine özellikle alışma döneminde konu bazlı çalışabilirsin. Yani “Bugün saat 16.00’da oturup 50 Edebiyat sorusu çözeceğim.” gibi keskin ifadeler yerine, “Bugün Edebiyat’ta şu konuda ilerleyeceğim.” gibi daha yumuşak hedeflerle başlayabilirsin!

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL