Kişisel Hayatı Konu Alan Metinler
Konu Anlatımı Yazıları
Türk Dili ve Edebiyatı
YKS

E-posta Özellikleri – E-mail Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

E-posta Özellikleri konu anlatımı ve soru çözümü, Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! E-mail hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 21.03.2021
E-posta Özellikleri – E-mail Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

E-posta Özellikleri konusu, AYT Edebiyat testinde sorulan konulardan biri. Anlam sorularından farklı olarak bu yazın tür ile ilgili öğrenmen gereken bazı tanımlar, kavramlar mevcut. Gündelik hayatta karşına fazlasıyla çıkabilecek bir konu. E-posta neden kullanılır, nasıl yazılır, yazarken nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara bu yazımızda cevap bulacağız. Bu konu ile ilgili notlara göz attıktan sonra rahatlıkla soru çözebileceğine eminiz! Şimdi birlikte E-posta Özellikleri konusunu keşfedelim!

Bu konu anlatımı, Kunduz Türk Dili ve Edebiyatı eğitmenimiz Buğrahan Hoca tarafından hazırlanmıştır.

E-posta Özellikleri Konu Anlatımı

E-mail (elektronik posta) nedir?

İnternet ortamında özel elektronik posta sağlayıcıları aracılığıyla bir gönderici ve alıcı arasında paylaşılan metinlere e-mail (elektronik posta) denir. Dijital veya elektronik mektup diğer isimleridir. Kişisel hayattan iş hayatına kadar birçok kullanım alanına sahiptir.

Elektronik posta yazmak kendi içinde bazı özelliklere ve (kısa mesajdan farklı olarak) uyulması gereken bazı kurallara sahiptir. Belli bir formatta yazılmayan elektronik postalar (örneğin iş dünyasında haberleşirken yahut üniversitede hocalarla iletişim kurarken) dikkate alınmama tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

E-mail nasıl yazılır?

Her e-mail (merhaba, günaydın, Ahmet Bey, Hale Hanım, vb.) bir hitap ifadesi içermelidir. Alıcının konumu ve gönderilecek elektronik postanın içeriği göz önüne alınarak uygun bir üslup seçilmelidir. Dil bilgisi ve noktalama işaretlerine uygun bir mesaj yazılmalıdır. Son olarak bir kapanış ifadesinin (teşekkürler, iyi çalışmalar, iyi günler vb.) ardından göndericinin ismi (ve tercihen iletişim bilgileri) ile e-mail yazımı bitirilmelidir.

E-posta özellikleri

  • Sanal dünyada kullanılan mektuplardır.
  • Bir e-mail adresinden diğerine (bazen diğerlerine) metin gönderimi gerçekleşir. Bu elektronik adresler tıpkı gerçek hayatta mektupların gönderildiği adresler gibi düşünülebilir.
  • Elektronik postalar kişilerin e-mail adreslerine bağlı olan posta kutularına kronolojik bir sıra ile ulaşır.
  • Alıcı, bilgi veya kopya (CC), gizli kopya (BCC) ve konu (başlık) adlı dört kısım bir elektronik postayı göndermeden önce doldurulması gereken bilgilerdir.
  • ‘Bilgi’ adı verilen kısım (CC olarak da bilinir) e-mail’in gerçek alıcı olmamasına rağmen konuyla ilgisi olabilen ve bu elektronik postadan haberdar olmasını istediğimiz kişilerin adresini işaret eder.
  • ‘Gizli kopya’ isimli kısım ise elektronik postadan haberdar olmasını istediğimiz, fakat alıcı ve bilgi e-mail adreslerindeki kişilerin görmesini istemediğimiz adreslerin yazıldığı alandır.
  • ‘Konu’ elektronik postanın başlığıdır. E-mail’in ne ile alaklı olduğu bu kısıma yazılır.

E-mail Örnek Soru Çözümü

E-posta Özellikleri konu anlatımımızın sonuna geldik! Türk Dili ve Edebiyatı eğitmenimiz Buğrahan Hoca, bu konuyla ilgili bilmen gereken temel bilgileri bu yazıda özetlemeye çalıştı. Konuyu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Bu konuya ait tanımları ve kavramları gördükten sonra bol bol pratik yapmalısın. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Kunduz’da şu ana kadar, E-posta konulu binlerce soru alanında uzman Türk Dili ve Edebiyatı eğitmenleri tarafından çözüldü. Şimdi o sorulardan birkaçı senin için burada. Daha fazla E-mail sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin!🌈

 e-posta yazımıyla ilgili olarak aşağıda verilen bilgile den hangisi yanlıştır?

Türkçe

E-Posta

e-posta yazımıyla ilgili olarak aşağıda verilen bilgile den hangisi yanlıştır?

☀️☀️☀️

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL