Rehberlik Yazıları
Tercih ve Meslek Rehberliği
Üniversite ve Bölüm Tanıtımı

Ekonomi Okumak – Ekonomi Mezunu Ne İş Yapar?

Ekonomi bölümü öğrencileri ve mezunları ile konuşarak okul ile ilgili bilgi topladık. Ekonomi bölümü hakkında bilmen gerekenler burada!

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 11.08.2021
Ekonomi Okumak – Ekonomi Mezunu Ne İş Yapar?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Ekonomi Okumak !

Ekonomi okumak nasıldır, hangi dersleri içerir, ekonomi mezunları ne iş yapar senin için anlattık!

Öncelikle ekonomi sayısal mı, ekonomi eşit ağırlık mı sorusuyla başlayalım. Ekonomi bölümü eşit ağırlık dalının en çok tercih edilen bölümlerinden biri. Aynı zaman “iktisat” ismi ile de karşımıza çıkıyor. Ekonomi bölümü üniversitelerde iktisati ve idari bilimler fakültesinde bulunur. Fakültenin ismi üniversitelerde farklılaşabilir.

 

Ekonomi Bölümü hakkında genel bilgi

Ekonomi,  kelime anlamı olarak  ihtiyaçları karşılayacak malların üretim ve tüketim faaliyetlerini inceleyen, sınırsız olan insan ihtiyaçlarının kıt kaynaklarla karşılanmasını inceleyen sosyal bir bilimdir. O nedenle insanın üretimden tüketime tüm faaliyetleri, bunlara etki eden sosyal durumu ile ilgilenir. Genelde akıllara önce para ile olan ilişki gelir. Ancak insanların ve toplumların neredeyse her faaliyeti özünde bir kaynağı optimum şekilde kullanma kaygısı taşır. Buradan yola çıkarak çok geniş bir çalışma alanı olduğunu söylenebilir. Mezunlar mikro düzeyden (bireyin, firmaların ekonomik politikaları) makro düzeye (ülkelerin genel para politikaları), finanstan tarıma, sanayiden pazarlamaya pek çok alanda çalışabilmektedir.


Ekonomi Dersleri – İktisat Dersleri

Ekonomi bölümü, sosyal bilimlerle matematiği kaynaştıran bir bölümdür. O nedenle lisans programlarının ilk senesinde sosyoloji, hukuk, politika, psikoloji gibi sosyal bilimlere giriş dersleri bulunur. Bunlara ek olarak matematik dersi de vardır. Daha sonraki senede mikro ekonomi, makro ekonomi ve istatistik derslerinin bulunduğu programlar okutulur. Bu dersler de ekonominin temeli niteliğindedir.

Ekonomi çok yönlü bir bilim olduğundan son sınıfta program bir nebze daha esnektir. Öğrencilerin ilgi alanlarına göre seçmeli ders almaları beklenir. Finans, çevre, kalkınma, tarım, uluslararası ticaret, deneysel ekonomi, çalışma ekonomisi bu alt alanlara örnek sayılabilir.

İktisat (ekonomi) mezunu ne iş yapar?

Ekonomi bölümü, öğrencilere birçok farklı perspektif sunan bir bölüm. Dilersen tamamen sayısala, modellemelere, istatistiklere dayanan işler de yapabilirsin; tamamen sözel, sosyal bilimlerle ilişkili alanlara da kayabilirsin. O nedenle spesifik olarak “şunu istiyorsan ekonomi okumalısın” diye bir tavsiye vermek zor. Ama bölüm genel olarak sayısal bilgiyi, bireylerin ve toplumların davranışlarıyla birleştirmeye dayanıyor denebilir. İki tarafa da ilgi duyuyor olman, bölümü okurken zevk almanı sağlayacaktır.

Ekonomi bölümü mezunu ne iş yapar sorusunun çok geniş bir cevabı var. Aslında ekonomi, işletme belki psikoloji gibi bölümler eğer kafanda net bir meslek yoksa senin için ideal bölümler olabilir. Çünkü bu bölümlerin mezunlarının çok geniş bir çerçevede meslekler yaptığını biliyoruz. 

Ekonomi bölümünde kendini, ne istediğini keşfedip , farklı iş ve staj deneyimleriyle ekonomi bölümünden mezun olunca yapacaklarına karar verebilirsin. Bu noktada fikir olması için Lınkedin sitesinde ekonomi bölümü mezunlarının ne iş yaptıklarını incelemeni önerebiliriz. Ne kadar farklı meslekler yapılabildiğini gördüğünde şaşırabilirsin. 🙂

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu Sonnur
, adayların dikkat etmesi gereken kriterleri şu şekilde anlattı:

“Okullarda okutulan ekonomi programı genel olarak sayısal temele dayanıyor. Tüm modellemeler, istatistik, ekonometri gibi alanlar, matematiği sevmeyen öğrencileri biraz zorlayabilir. Buna ek olarak tarih, sosyoloji, politika gibi bilimlere de yakınlık duymayı gerektiriyor. Bence en önemli kısım seçmeli dersler. Öğrencilere geniş bir yelpazede farklı alanlar sunabilen okullar tercih edilmeli. Bir de okulun İngilizce olmasında fayda var çünkü İngilizce kaynaklar, makaleler çok daha fazla, İngilizce bilmek ve tüm dünya ile aynı şekilde öğrenmek öğrencinin hakimiyetini artırıyor.”


Ekonomi okumak nasıldır, hangi dersleri içerir, ekonomi mezunları ne iş yapar senin için anlattık!

Diğer eşit ağırlık bölümlerini incelemek istersen yazımıza gidebilirsin!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL