Rehberlik Yazıları
Tercih ve Meslek Rehberliği
Üniversite ve Bölüm Tanıtımı

Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar – Bölüm Tanıtımı

Endüstri Mühendisi ne iş yapar, çalışma alanları nelerdir, endüstri mühendisliği dersleri nelerdir bölümün mezun ve öğrencileri anlattı!

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 14.09.2021
Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar – Bölüm Tanıtımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemen, hayallerine giden yolda oldukça önemli. O nedenle sana yakın gelen tüm üniversiteleri ve bölümleri detaylıca incelemen gerekiyor. Okulun sana sağlayacağı imkanlar neler, bölümün eğitim sistemi nasıl, gelecekte sana nasıl bir avantaj getirecek… Bu yazımızda endüstri mühendisliği nedir, endüstri mühendisi ne iş yapar, endüstri mühendisliği dersleri nelerdir gibi farklı soruları cevaplıyoruz. İyi okumalar.


Endüstri Mühendisliği nedir?

Endüstri mühendisliği, en genel tanımıyla sistemleri düzenlemeye yönelik bir meslek. Yıldız Teknik Üniversitesi 1. sınıf öğrencisi Ayşe, bölümü şu şekilde anlattı:

“Endüstri mühendisi en genel tanımıyla herhangi bir iş yerindeki üretim aşamasının veya ürünün verimini, kalitesini ve performansını analitik yöntemleri kullanarak artırmaya çalışır. İnsan ve üretimin var olduğu her yerde çalışabilme potansiyeline sahiptir. İnsanla iletişim konusunda diğer mühendisliklere kıyasla daha iç içedir. Grup çalışması yaparak işini yürütür aksi taktirde bu karmaşadan çıkmak imkansızdır 🙂 Her şeyi düşünmeli ve planlamalıdır. Az maliyetle verimi en yüksek olacak şekilde kaliteli ürün ortaya koyabilmelidir. İnce eleyip sık dokur bana sorarsanız. Endüstri mühendisliği her işi yapar derler ya o gerçekten doğrudur ki bölümün içine girdikçe bunu daha iyi anlayacaksınız. Çok yönlüdür, çalışma alanı geniştir oralardan bir yer bulup ilerlemek gerekir tabii.”


Endüstri mühendisliği dersleri nelerdir? – Endüstri mühendisliği hangi dersleri alır?

Endüstri Mühendisliği öğrencileri öncelikli olarak matematik, fizik, olasılık, lineer cebir, diferansiyel denklemler gibi temel mühendislik derslerini alıyor. Bunun yanı sıra genel kimya dersi de mevcut. Bu dersler genelde okulun ilk iki senesine dağıtılıyor ve meslek dersleri için gereken temeli oluşturuyor.
Endüstri mühendisliğinin geniş çaplı olmasından kaynaklı olarak çok fazla konu başlığı içeren dersler mevcut. Bilgisayar Programlama, Ekonomi, Üretim Yöntemleri/Üretim Sistemleri, Yöneylem Araştırması, Lojistik, Endüstriyel Tasarım, Finansal Yönetim, Kalite Yönetimi, Ergonomi konulu dersler de lisans programında yer alıyor. Bu dersler genel bağlamda yönetim, kontrol ve düzen sağlama temeline sahip.

Endüstri mühendisi ne iş yapar?

Endüstri mühendisleri çok geniş alanlarda eğitim aldıkları için bu onlara çok farklı sektörlerde çalışma imkanı sunar. Üretim sektöründe, finansta, pazarlama departmanlarında, proje yöneticiliği gibi pozisyonlarda görev alabilirler. Üniveri’den alınan verilere göre endüstri mühendisliği mezunlarının %38’si imalat süreçlerinde görev alıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ürün verimi, kalitesi, performansı üzerine çalışıyorlar. İmalattan sonra en çok çalışılan 2. alan ise toptan ve perakende ticaret alanı, 3. sırada mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetleri görüyoruz. 4. sırada ise idari destek ve hizmet sektörü var.

Endüstri mühendisi ne iş yapar sorusunun pek çok cevabı var

Mezun olduktan sonra bir fabrikada imalatta da yer alabilirsin, hizmet sektöründe beyaz yakalı olarak da çalışabilirsin. Bölüme devam ederken stajları takip etmek , sektörden insanlarla tanışmak ve deneyim edinmek hangi alanda çalışmak isteyeceğinizle ilgili en çok fikri verecek olandır.

Endüstri Mühendisliği düşünen adaylar neye dikkat etmeli?

Endüstri Mühendisliği, genel olarak sosyal ve dışa dönük bir meslek grubu. İnsanlarla iletişim konusunda özellikle iş imkanları konusunda bu çok önemli. Ayrıca çoğu mühendislikte olduğu gibi merak ve öğrenme isteği gerektiriyor. Koç Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Efe, özel okul olmanın getirdiği avantajlar sayesinde bir öğrencinin kendisini rahatlıkla geliştirebileceğini söylüyor. Yıldız Teknik Üniversitesi 1. sınıf öğrencisi Ayşe ise gelecekteki hayallerinin üretim alanına odaklı olup olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Örneğin YTÜ’de bölüm makine fakültesinde yer aldığı için bu, alınan derslerin içeriğini etkiliyor.

 

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış, tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL