Hayalindeki netler. İhtiyacın olan her şey. Tek platform.

Soru çözüm, yayın seti, birebir rehberlik, canlı dersler ve daha fazlası Kunduz’da. Şimdi al, netlerini artırmaya başla.

Görüşme BaşlatPaketleri İncele

Fonksiyonlarla İlgili Uygulamalar Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Fonksiyonlarla İlgili Uygulamalar konu anlatımı ve soru çözümü Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Fonksiyon hakkında bilmen gerekenler burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 16.02.2021
Fonksiyonlarla İlgili Uygulamalar Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Fonksiyonlarla İlgili Uygulamalar konusu, TYT ve AYT Matematik’teki en temel konulardan biri. Kendi başına pek çok soru tipine sahip olduğu gibi, farklı konuların içerisinde de geçiyor. Yani Fonksiyon kavramını iyice öğrendikten sonra, farklı soru tipleri görmek ve fonksiyonların başka konular içinde nasıl geçtiğini anlamak için bu konuya çalışmalısın. Daha önceki yazımızda Fonksiyonlar girişi yapmıştık. Şimdi biraz daha derinlemesine inceliyoruz, sıra Fonksiyonlarla İlgili Uygulamalar konusunda!

Fonksiyonlarla İlgili Uygulamalar Konu Anlatımı

Bir fonksiyon veya fonksiyon grafiği gördüğümüzde nasıl yorumlar yapabiliriz? Sorularda karşına en çok çıkan bazı nitelikler şunlardır:

 • f(x)=a değerini sağlayan kaç farklı x olduğu: aynı a noktasını kaç farklı x sağlıyor?
 • Fonksiyonun hangi aralıklarda artan, hangi aralıklarda azalan olduğu: (nerede x ilerledikçe y değerinde de artma görülüyor, nerede x değeri ilerledikçe y değerinde azalma görülüyor?
 • Fonksiyonun maksimum ve minimum noktası: Fonksiyon en büyük y değerini hangi x noktasında almış, fonksiyon en küçük y değerini hangi x noktasında almış?
 • Fonksiyonun tersinin nasıl bir grafiğe sahip olduğu: fonksiyonun geçtiği her (x,y) noktasını ters çevirip (y,x) olarak yazarsak , fonksiyon bu noktalarda nasıl bir davranış sergilemiştir?

Örnek problemi birlikte çözelim!

MEB Kazanım Testlerinden alınmış bir soruyu birlikte adım adım çözelim.

MEB kazanım testleri fonksiyon uygulamaları

Soruda, farklı değer aralıklarında farklı değerler gösteren bir fonksiyon var. Fonksiyonun formülü ile ilgilenmiyoruz, sadece şekile bakarak çıkarım yapacağız. Bize x.f(x)<0 eşitsizliğini sağlayan x tam sayılarının toplamı sorulmuş.

İki sayının (x ve f(x)) çarpımı ne zaman sıfırdan küçük, yani negatif olur? Biri pozitif, diğeri negatifken. (İkisi de pozitifse ya da ikisi de negatifse çarpımlar pozitiftir.)

 • 1. durum: x pozitif, f(x) negatif
  • x’in pozitif olduğu aralıkta, f(x)’in yani y’nin negatif olduğu bölgelere bakacağız. (1,3) arasında, (6,8] arasında bu sağlanır. Aralığa 1,3 ve 6’yı dahil etmiyoruz, çünkü onlar y=0 değeri üretiyor.
  • Sağlayan x değerleri= {2,7,8}
 • 2. durum: x negatif, f(x) pozitif
  • x’in negatif olduğu aralıkta, f(x)’in yani y’nin pozitif olduğu bölgelere bakacağız.[-6,0) arasında bu sağlanır. Aslında, 0’dan sonra da fonksiyon pozitif değerler alarak devam ediyor ancak biz baştan x negatif olacak diye belirtmiştik. O nedenle 0 ile aralığı sonlandırıyoruz.
  • Sağlayan x değerleri= {-6, -5, -4, -3, -2, -1}
 • Toplamları: 2+7+8-6-5-4-3-2-1=17-21= -5

Fonksiyonlarla İlgili Uygulamalar Konu Anlatımını Tamamladık!

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Matematik Konu Anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir.

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL