Ders Çalışma Programı
Ders Çalışma Taktikleri
Rehberlik Yazıları

Kişiye Özel Ders Çalışma Programı – Haftalık Program Hazırlama

Psikolojik Danışman Buse Özdelice Kunduz Blog’da etkili bir kişisel ders programı hazırlamanın yollarını gösteriyor...

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 13.09.2021
Kişiye Özel Ders Çalışma Programı – Haftalık Program Hazırlama

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Ders programı hazırlama kişisel ders programına sahip olma çalışmalarımızı düzenlemenin en önemli adımı. Psikolojik Danışman Buse Özdelice Kunduz Blog’da etkili bir kişisel ders programı hazırlamanın yollarını gösteriyor. Her öğrencinin gün içerisinde ders çalışmaya ayırdığı vakit ve bu süreçteki ders çalışma alışkanlığı birbirinden farklıdır. Bu yüzden yapılan tek bir ders programı tüm öğrencilere hitap edemez. Sağlıklı bir ders çalışma programı oluşturmak için öğrenciyle birebir çalışmak gerekmektedir. Bu noktada siz sevgili öğrencilere kendi başınıza neler yapabileceğinize dair birkaç tüyo vereceğim:


Kişiye Özel Ders Programı Hazırlama – İlk Adım

 1. Öncelikle 1 adet Excel dosyasına ihtiyacımız var. Tablo yapmamızda bize yardımcı olacak. Aşağıdaki görseli örnek olarak kullanabilirsiniz.
 2. Tablonun üst kısmını B kolonundan başlayarak pazartesiden pazara kadar dolduruyoruz.
 3. A kolonundaki ilk boşluğa ise “çalışma saatleri” (daha güzel bir isim bulabilirsiniz buna tabi ki!) yazıyoruz
 4. Bu adımda 2 adet seçeneğimiz var. 1. satıra istersen okul saatlerini yazabilirsin. Yani 09.00–16.00 A kolonunun altına gelsin. Diğer kolonlara da cumartesi-pazar hariç “okul” yazabilirsin. Ders çalışma programına buradan sonra başlayabilirsin ya da bu kolonu hiç yokmuş gibi düşünüp sadece okul çıkış saatlerini de yazabilirsin.
 5. Şimdi asıl önemli kısma geliyoruz. Ben burada örnek üzerinden ilerleyeceğim. Düzenlemek dediğim gibi senin özel hayatına kalmış. Diyelim 16.00’da okuldan çıktın ve 16.30’da evdesin. Bu senin rutinindir büyük ihtimalle. Belli bir saati dilersen dinlenmeye ayırırsın, dilersen direkt çalışmaya başlarsın. Saatli programlara uymanın zorluğundan ötürü sana gününü saatlere bölmeni tavsiye etmiyorum. Bunun yerine kendine belirlediğin etüt saatleri çerçevesinde günde 2-3 ders olmak üzere hangi derslerden hangi konuyu çalışacağını ve ne kadar test çözmeyi hedeflediğini not alabilirsin. Genellikle ideal olan etüt saati 1.5 saat civarı olacaktır.
 6. İlk etüte “matematik” yazdın diyelim. Burada bir önerim olacak: “matematik” orada öylece tek başına kalmasın ve yanına (parantez içinde olabilir) konu tekrarı/ödev bitirme/test çözme yazabilirsin. Çünkü bu etütte matematik çalışmak istedin ama hedefin ne bilmiyorsun. Bu sana hedef belirleme konusunda yardımcı olacak.
 7. Etütlerinin arasına, küçük molalar 20 dakikayı, büyükleri ise 1 saati geçmeyecek şekilde boşluklar bırakabilirsin. Bu, senin bir sonraki etüte ve derse odaklanmanı kolaylaştıracaktır. Bu 1 saatlik molayı mesela yemek saati olarak kullanabilirsin.
 8. Çok geçe kalmadan etütlerinin büyük bir kısmını bitirmeni tavsiye ederim. Günün yorgunluğu, aileyle vakit geçirmek derken akşam saatlerinde kafamız daha kolay dağılabiliyor. Bunun için zihnimiz açıkken derslerin büyük bir kısmını bitirmekte fayda var.

örnek ders programı haftalık ders programı çalışma

Ders programı çizelgesi


Kişiye özel ders çalışma programı hakkında tavsiyeler:

 • Son kalan yarım saat ya da bir saati yine sana bırakıyorum ki ertesi gün için hazırlıklarını yapabilesin ve geç olmadan yatağa gidebilesin.
 • Eğer sınav dönemindeysen ve temponu artırman gerekiyorsa molaları azaltabilirsin. Program konusunda özgür olduğunu unutma.
 • Hafta sonunu da yine kendine göre düzenleyebilirsin. Örneğin; sabahtan basketbol antrenmanın var. Sabah için “basketbol antrenmanı” yazarsın. Hafta içi olan kısım için okul yazmıştın, hafta sonunu da tablonun devamında nasıl konumlandırdığını yazabilirsin. Hafta sonları sosyalleşme sebebiyle boş geçebilir ancak programını hazırlarsan hem gezmeye hem de ders çalışmaya vakit ayırmış olursun.

Bitirmeden Önce…

Kişiye özel ders çalışma programı hazırlama ile ilgili bahsedeceklerimiz bunlardı.  Listede de belirttiğim gibi etüt saatleri tamamen sana kalmış ama yoğunluk ve içerik bir öğrencinin tüm konuları öğrenebilmesi için olması gereken ideal saatler. Yazdığın derslerin yanına ne yaptığını ve hatta nasıl çalıştığını yazmanı şiddetle öneriyorum. Bunlara ek olarak diğer verimli ders çalışma taktiklerini inceleyebilirsin. Bir defter tutup her gün neyi nasıl çalıştığını yazarsan verimi yükseltmen adına harika olur ancak şimdilik ders programına alacağın notlar da başarını artırmak için yeterli olacaktır.

Nasıl program hazırlayacağının detaylarını öğrenmek için Youtube kanalımızdaki videomuzu buradan izleyebilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL