Rehberlik Yazıları
Tercih ve Meslek Rehberliği
Üniversite ve Bölüm Tanıtımı

Hukuk Okumak Hakkında Bilmen Gerekenler

Hukuk Okumak hakkında bilmen gerekenler burada! Hukuk okunur mu, mezunları neler yapar, ne kadar kazanırlar? Hepsi yazımızda.

6 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 22.12.2021
Hukuk Okumak Hakkında Bilmen Gerekenler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemen, hayallerine giden yolda oldukça önemli. Okulun sana sağlayacağı imkanlar neler, bölümün eğitim sistemi nasıl, gelecekte sana nasıl bir avantaj getirecek… Kunduz ekibi olarak üniversiteler ve bölümler hakkında kolayca bilgi alabilmen için kolları sıvadık. Pek çok farklı üniversiteden öğrencilerle, mezunlarla konuştuk.
Senin için hazırladığımız Üniversite Tercihi yazı dizisinde şimdi Hukuk Okumak hakkında bilmen gerekenleri anlatıyoruz, iyi okumalar!

SDÜ Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Rümeysa, bu yazımızda okul ve bölüm hakkında bilmen gerekenleri anlattı.

📚

Hukuk Fakültesi Hakkında Genel Bilgi

Hukuk Fakültesi, insanlar ve toplumlar arasındaki ilişkileri sağlıklı bir biçimde yürütebilmek  ve bu ilişkiler sırasında çıkan sorunları ve anlaşmazlıkların çözülebilmesi için konulan yasalarla ilgilenir. Bu yasaları düzenleyecek, denetleyecek, geliştirecek ve çağa uygun hale getirecek bireyleri yetiştirmek, bölümün temel hedefidir.
Bölüm mezunlarının tercih ettiği meslek gruplarından bazılar aşağıdaki gibidir:
Hakim, savcı, avukat, noter, arabulucu, akademisyen, kaymakam…

Hukukçu olmak, toplumda saygın meslekler arasında görüldüğünden, hukuk fakültesini tercih etmek isteyen öğrenci sayısı oldukça fazla. Ancak hukuk fakültelerinin sayısının ve kontenjanların artmasıyla birlikte hukuk mezunlarının oldukça fazla olduğu ve istihdamın bu sebeple azaldığı ve işsizlik probleminin de bulunduğu unutulmamalıdır.


Hukuk okumak isteyen öğrencileri nasıl bir eğitim bekliyor?

Fakülteye başlamadan önce tüm kanunları ezberlediğiniz ezberci bir eğitim sistemi hayal edilir. Ya da siz fakültede okurken, “Bütün kanunlar ezberletiyorlar mı size?” sorusuyla sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Tabi ki tüm kanunları ezberlemiyorsunuz, öyle bir sistem yok. Dersler teorik olmakla beraber bahsedilen kanunları kural haline getiren temel konuları ve kanunları olaylara nasıl uygulayacağınızı öğreniyorsunuz aslında. Bu anlamda teorik konuları faraza olaylar üzerinde uygulamayı öğreniyorsunuz. Sınavlar da çoğunlukla bu pratik sorularla dolu olacaktır. Lisans eğitiminiz boyunca herhangi bir staj eğitimine tabi değilsiniz, bu anlamda sadece teorik bir eğitimin olduğunu da ifade edebiliriz. Kalın kitaplar okuduğunuz, sayfalarca yazı yazdığınız sınavlarla bekliyor sizi eğitiminiz boyunca.

📚📚📚

Hukuk okumak isteyen adaylar nelere dikkat edilmeli?

Hukuk Fakültesi tercihlerinizde seçtiğiniz okulun ismi, akademik kadrosu ve aynı zamanda size sunacağı fırsatlar önem arz ediyor. Bu anlamda İstanbul- Ankara’daki üniversiteler önceliğiniz olabilir.

Devlet üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversitelerinde de size sunucağı fırsatlar farklı olacaktır. Özellikle burs imkanlarını detaylı olarak araştırmanızı tavsiye ederim. Yabancı dil öğrenme imkanları, erasmus veya diğer yurtdışı projeleri, okulda kurulan kulüplerin etkinliği, sizin ufkunuzu açacak farklı seçmeli dersler, aktiviteler olması önemli. Artık sadece eğitim yeterli olmuyor, bunun dışında yapılan faaliyetler de çok önemli hale geliyor. Ben Süleyman Demirel Üniversitesinden geçen yıl mezun oldum. Çok büyük bir şehir olmadığı için imkanlar da biraz daha kısıtlı olabiliyor bu anlamda.  Akademik kadro bakımından bir sıkıntı yoktu ancak diğer iyi üniversitelere kıyasla eksiklikler mevcuttu diyebilirim.  Ancak hangi üniversiteyi tercih ederseniz edin bulunduğunuz okulda size sunulan her şeyden faydalanmaya ve fırsatları yakalamaya çalışmanızı tavsiye ederim.

Hukuk Fakültesi mezunlarının iş imkanları nelerdir?

İş imkanları açısından çok geniş bir yelpaze sunuluyor aslında.

  1. Öncelikle mezun olduktan sonra bir yıl avukatlık stajı yaparak, staj sonunda avukatlık ruhsatınızı alıp mesleğe başlayabiliyorsunuz. Dilerseniz kendi büronuzu açarak dilerseniz başka bir avukatla çalışarak avukatlık mesleğini yapabiliyorsunuz. Ancak gelecek sistemde avukatlık sınavı getirilecek, süreç nasıl işler bilemiyorum.
  2. Hakimlik- savcılık sınavına girerek bu meslekleri de tercih edebilirsiniz.
  3. KPSS puanı ile kamu kurumlarında avukatlık yapabilirsiniz.
  4. Hukuk müşavirleri ise yine KPSS ile alan kamu avukatlarının amiri olarak çalışma alanına sahipler.
  5. Avukat olduktan sonra noterlik başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak sırayla işleyen bir usul var, herhangi bir sınav veya ölçüt yok. Yıllar sonra size sıra gelirse noterlik yapabilirsiniz.
  6. Akademisyenlik.
  7. Diğer Memurluklar, icra müdürlüğü.
  8. Kaymakamlık

📚📚📚

Hukuk ile birlikte başka bölümle çift anadal (ÇAP) / yan dal yapılabilir mi?

Birçok okulda bunun yapılabildiğini biliyorum. Okulların yönetmeliklerine ayrıca bakmak lazım. Belli düzeyde okul ortalaması şartı aranıyor genellikle. Sosyoloji, Psikoloji, Kamu Yönetimi gibi alanlarla ÇAP yapılıyor sıklıkla. Ders yoğunluğunuza  ve okulunuzun şartlarına göre tercih edebilirsiniz.

📚

Hukuk Okumak konusunda merak edilenlerden biri: Aylık Kazanç

Gelir konusunda aslında net bir şey söylemek mümkün değil. Gerçekten iyi bir gelir elde etmeniz mümkünken normal bir geliriniz de olabilir. Birçok genç avukat çalışma hayatına girdiğinde başka birinin hukuk bürosunda çalışacaksa 3.500 gibi miktarlarla başlamakta. Oldukça az bir rakam. Kendi ofisini açıp daha çok kazananlar da var tabi. Hakeza bir davası ile milyonlar kazanan vergi rekortmeni avukatlar da var. Özel sektör olduğu için sizin nasıl tutunduğunuza, çevrenize, baktığınız davaların durumuna göre geliriniz de değişecektir. Hakim-savcılıkta yaklaşık 8.000 ile başlayıp kıdem arttıkça artan bir gelir durumu oluyor. Kamu avukatlığı yapacaksanız eğer 6.500 gibi bir miktarla başlıyorsunuz, kıdeminize göre de bu miktar artış gösteriyor. En çok kazandıran mesleklerden biri de noterliktir muhakkak. Özellikle büyük şehirlerde ciddi miktarlar kazandıkları bahsediliyor.

Hukuk okumak için lisede hangi bölümü seçmeliyim?


Hukuk fakültesi eşit ağırlık puan türünde öğrenci kabul etmektedir. Bu yüzden hukuk okumak istiyorsan eşit ağırlık bölümünü tercih etmelisin.
YÖK Atlas Lisans Programı Bilgileri dosyasını incelemeni öneririz. Buradan yerleşenlerin net bilgileri, sıralamaları gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsin.

Hukuk Okumak için Gereken Özellikler

Hukuk fakültesi sözel ağırlıklı bir bölüm olması sebebiyle okuma, yorumlama, ezber yeteneği güçlü kişiler için avantajlı bir bölümdür. Tabii ezber yeteneği, bilinenin aksine okuma, yorumlama, analiz etme becerilerinden çok da ön planda değildir. Bunun dışında idealist ve adalet için hassas bir kişiliğinin olması gerekir. Aynı zamanda bazı öğrenci ve mezunlar Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde okumanın daha avantajlı olabileceğini belirtiyor.

☀️

Üniversite sınavına hazırlık maratonu oldukça uzun ve yorucu. Kunduz ailesi olarak alanında uzman eğitmenlerden soru çözüm desteği, konu anlatımı, premium içerik gibi özelliklerimizle bu süreci olabildiğince kolaylaştırmaya çalıştık. Bu maratonun sonunda hedeflerine ulaşmış olmanı ve başarılarla dolu bir geleceğe adım atmanı diliyoruz!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL