Fonksiyonlarda Uygulamalar
Konu Anlatımı Yazıları
Matematik
Uncategorized
YKS

İkinci Dereceden Fonksiyonlar ve Grafikleri ve Soru Çözümü

İkinci Dereceden Fonksiyonlar konu anlatımı ve soru çözümü Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Fonksiyonlar hakkında bilmen gerekenler burada!

2 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 13.02.2021
İkinci Dereceden Fonksiyonlar ve Grafikleri ve Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

İkinci Dereceden Fonksiyonlar ve Grafikleri, AYT Matematik dersinin konularından biri. Parabol konusu ile birlikte, denklemlerin yorumlanması ve grafiklerinin anlaşılmasını içeriyor. Bilmen gereken birkaç tanım, formül ve grafik çizmek için uygulaman gereken ipuçlarından bahsedeceğiz. Şimdi İkinci Dereceden Fonksiyonlar ve Grafikleri konusunu birlikte ele alacağız!

İkinci Dereceden Fonksiyonlar ve Grafikleri

Fonksiyonun ikinci dereceden olması demek, bilinmeyen terim (genelde x, a, p gibi harflerle gösterilir) en fazla 2. dereceye sahip, yani karesi var demektir.

f(x) = ax2 + bx + c şeklinde gösterilen fonksiyonlardır. Karesinin başkatsayısı a, x’in katsayısı b ve sabit terim c’dir.

Fonksiyon Grafiği Çizme

İkinci dereceden fonksiyonlar, paraboldür. Yani aslında parabol grafiği çizmeye çalışağız. Fonksiyon grafiği çizerken uygulanacak adımları listeleyelim:

Fonksiyon grafiği nasıl çizilir?

  1. Tepe noktasını belirleyelim. İkinci dereceden denklemlerde tepe noktasının x koordinatının değeri,  x = -b/2a’dır.
  2. Fonksiyonun x eksenini ve y eksenini kestiği noktaları işaretleyelim. fonksiyonu 0’a eşitleyip bulduğumuz x değeri, fonksiyonun x eksenini kestiği noktanın koordinatıdır. x=0 vererek bulduğumuz fonksiyon değeri ise, fonksiyonun y eksenini kestiği noktanın koordinatıdır.
  3. Noktaları birleştirelim!

Bir örnekle pekiştirelim: x2-x-6 fonksiyonunun grafiğini çizelim.

  • Tepe noktası bulalım: x=-b/2a=-(-1)/2=1/2. Yani x=1/2 noktasında tepe var. x=1/2 dersek, f(x)=y=(1/2)2-(1/2)-6 =-25/4 çıktığını görürüz. Tepe noktası koordinatları (1/2, -25/4)’tür.
  • x=0 koyduğumuzda fonksiyon f(0)=y=-6 çıkar. Yani fonksiyon (0,6) noktasında y eksenini kesecek.
  • y=0 dediğimizde, denklemin köklerini x=-2 ve x=3 olarak buluruz. Yani fonksiyon (-2,0) ve (3,0) noktalarında x eksenini kesecek.
İkinci Dereceden Fonksiyonlar konu anlatımı ve soru çözümü Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Fonksiyonlar hakkında bilmen gerekenler burada!

İkinci Dereceden Fonksiyonlar ve Grafikleri Konu Anlatımını Tamamladık!

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL