İngilizce Öğretmenliği Okumak – Bilmen Gerekenler

İngilizce Öğretmenliği öğrencileri ve mezunları ile konuşarak okul ile ilgili bilgi topladık. İngilizce Öğretmenliği hakkında bilmen gerekenler burada!

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 15.06.2019
İngilizce Öğretmenliği Okumak – Bilmen Gerekenler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Bu yazımızda İngilizce Öğretmenliği okumak nasıldır, İngilizce öğretmenliği dersleri nelerdir ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenleri anlatıyoruz. Hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemen, hayallerine giden yolda oldukça önemli. O nedenle sana yakın gelen tüm üniversiteleri ve bölümleri detaylıca incelemen gerekiyor. Okulun sana sağlayacağı imkanlar neler, bölümün eğitim sistemi nasıl, gelecekte sana nasıl bir avantaj getirecek. Pek çok farklı üniversiteden öğrencilerle, mezunlarla konuştuk. Bu yazımızda İngilizce öğretmenliğini inceleyeceğiz. İyi okumalar!


İngilizce Öğretmenliği Okumak

Hepimizin bildiği üzere, İngilizce zorunlu eğitimin temel bir parçası. Aynı zamanda gelişen dünya şartları ile her yaştan insanın öğrenmek istediği bir dil. İlköğretim ve lise düzeyindeki öğrencilere bu eğitimin verilmesinden de İngilizce öğretmenliği sorumlu. Değişen eğitim programlarına ve iletişim teknolojilerine uyum sağlayabilen, araştırma ve sorgulama alışkanlığına sahip, öğretmenlik becerileri açısından üstün nitelikli, iletişim becerileri kuvvetli, kendini yenileyebilen, gelişmelere açık ve alanlarında önemli görevler üstlenen öğretmenler, İngilizce eğitimi için önemli bir konumda.

ELT Bölümü Nedir?

ELT’nin açılımı “English language teaching” dir. Yani İngilizce öğretmenliği. 

İngilizce Öğretmenliği Kaç Yıl

İngilizce öğretmenlliği YDT puanıyla öğrenci kabul eden hazırlıkla beraber 5 yıllık eğitim süreci olan bir bölümdür.

İngilizce Öğretmenliği Dersleri

İngilizce Öğretmenliği, hem eğitim derslerinin hem de dil derslerinin bulunduğu lisans programına sahip. Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi Ezgi, okulunun lisans programını şu şekilde anlattı:

“Genel olarak eğitim derslerimiz senelere yayılmış. Genel psikolojiden eğitim psikolojisine, rehberlik derslerine kadar birçok derste öğrencinin psikolojisinin önemini öğreniyoruz. İlk sene genel bilgilerimizi geliştirip ikinci sınıftan itibaren daha çok eğitim dersi alıyoruz. Seçmeli derslerle de ilgi duyduğunuz bir konu varsa okulda dersini alabiliyoruz. Farklı bir dil öğrenmek için de okulda birçok dil öğretiliyor. İngilizce dilini öğretmek için dili bilmek gerektiğinden de birkaç dil bilim dersiyle İngilizceyi tanıyoruz. Her sene bu bilgilerin üstüne koyarak mezun oluyoruz. “


İngilizce Öğretmenliği düşünen adaylar neye dikkat etmeli?

Öğretmenliğin sevmeden yapılması hem kişinin kendine hem de öğrencisine büyük sorun yaratabilir. Özellikle insanlarla iletişim içinde olunacağından utangaç olmamak ya da seneler içinde insan önünde konuşma yapmaya alışmak önemli. Utangaçlığı yenmek için de okulda alınan dersler, yapılan stajlar yeterince yardımcı olabiliyor. Konu İngilizce gibi ülkemizde bir tık daha az ilgi gören bir ders olunca harcanan efor ikiye katlanabilir. Sabır dil öğreniminde nasıl çok büyük yer kaplıyorsa öğretiminde de aynı değere sahiptir. Sabır, kararlılık ve sevginin bir İngilizce öğretmeninin sahip olması gereken özellikler olarak düşünülebilir.

İngilizce Öğretmenliği İş İmkanları – İngilizce Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar

Üniversite seçerken üniversiteden mezun olduktan sonra ne yapacağını da biraz göz önünde bulundurman faydalı olacaktır. Nerede çalışacağına göre kriterlerin de değişebilir Mesela akademik bir kariyer yamayı düşünüyorsan, okulların sunduğu seçeneklere bakmak önemli. Bazı okullar yan dal/çift ana dal programları sunarken bazıları ise bu seçenekleri vermiyor. Tercih edeceğin bölümün ders programına da bakmak oldukça yardımcı olacaktır. 4 yıl boyunca ne öğretileceği o ders programlarında yazılı.

YDT’ye hazırlanırken YDT konularını öğrenmek istersen buraya tıklayarak tüm İngilizce YDT konularını öğrenebilirsin!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL