Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nasıldır?

Ondokuz Mayıs Tıp Fakültesi öğrencisi eğitmenimizle konuşarak okul ile ilgili bilgi topladık. OMÜ Tıp Fakültesi hakkında bilmen gerekenler burada!

4 dakikalık okuma
Hüma Erbörü tarafından yazıldı, 5.08.2021
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nasıldır?

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan Aysima, bu yazımızda okul ve bölüm hakkında bilmen gerekenleri anlattı. Hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemen, hayallerine giden yolda oldukça önemli. O nedenle sana yakın gelen tüm üniversiteleri ve bölümleri detaylıca incelemen gerekiyor. Okulun sana sağlayacağı imkanlar neler, bölümün eğitim sistemi nasıl, gelecekte sana nasıl bir avantaj getirecek. OMÜ tıp yorumları öğrencisi tarafından paylaşıldı. İyi okumalar!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi (OMÜ) Hakkında Genel Bilgiler

ULAŞIM

Samsun’da sahile yakın bir girişi ile dağa doğru uzanan bol yeşillikli büyük bir kampüsü vardır ve kampüs içinde ulaşım tramvay ve otobüslerle sağlanıyor ve en durgun saatlerde maksimum 15 dakika bekliyoruz fakat belirli saatlerde kalabalık olabiliyor.


KÜTÜPHANE

Okulumuzun kütüphanesi diğer fakültelerin sınav dönemleri olduğu  zamanlarda baya kalabalık olsa da normal koşullarda kitaplar ve yer konusunda sıkıntı yaşamıyoruz.hafta içleri 24 saat açık olurken hafta sonları 5’te kapanıyor. Tramvayla ulaşım sağlanıyor .Ayrıca tıp dersliklerinin yanındaki eski kütüphane şuan tadilat aşamasında yakında açılacağı söyleniyor.


OMÜ TIP FAKÜLTESİ YEMEK

Okulumuzun yemekhanesinde öğlen ve akşam yemek çıkıyor. Güncel fiyatı 2.25 lira. Ayrıca yemekhane yemeği tercih etmeyenler için kantin ve sulu yemeklerin çıktığı ayrı bir kısım da var. Bir de yaşam merkezi denilen ve tramvayla ulaşılabilen içerisinde farklı yemek mekanlarının olduğu bir kısım, kırtasiye ve market bulunmaktadır. Burası kütüphaneye yakındır.


OMÜ KONAKLAMA – YURT VE EV İMKANLARI

Devlet yurdunda kalmak isteyen kız öğrenciler için kampüsün içerisinde Münevver Ayaşlı ve Samsun Kız Yurdu bulunmakta. Bu yurtların kapasiteleri oldukça büyük. Tramvayla veya yürüyerek ulaşım sağlanabiliyor. Erkek öğrenciler için Karadeniz Yurdu bulunmakta. Ayrıca kampüs dışında ve okula yakın birçok devlet yurdu bulunmaktadır ve yedek de olsa kısa zamanda herkese çıkabilmektedir. Ayrıca birçok özel yurt imkanı da vardır. Evde kalmak isteyen öğrenciler içi eşyalı evler 1+1 900 lira ile 1500 lira arasında değişir. Okula ve sahile yakınlık fiyatları etkiliyor. Eşyasız evler 500 ile 1000 lira arası bir fiyat olabilir.


OKUL KULÜPLERİ

Tıp kulübü olarak TURKMISC, EMSA, OMÜ Sağlık topluluğu gibi birçok seçenek vardır ve katılmak isteyen arkadaşları için güzel etkinlikler barındırmaktadırlar. Ayrıca basketbol, voleybol, tenis gibi seçenekler olup okulun genelinde birçok kulüp mevcut fakat benim pek katılma fırsatım olamadı. 🙂

Ondokuz Mayıs Tıp Eğitimi Nasıl?

Sınav Sistemi – Ondokuz Mayıs Tıp Geçme Notu

OMÜ tıp fakültesinde geçme notu 70 olup finalden 60 barajını geçmeniz istenmektedir. Bunu sağlamak için blok sistemi vardır.  Mesela beslenme bloğunda sindirim sitemi ve yardımcı organların anatomi, fizyoloji, histoloji gibi birçok dersten eğitimini alıp bir ay sonra blok sınavına gireriz. Senede sekiz – dokuz tane blok olur ve hepsi katsayıları ile çarpılıp genel ortalamayı %50 etkiler. Sene sonunda olan final sınavı tüm blokların konularını içerir ve ortalamayı %25 etkiler.


Probleme Dayalı Öğretim (PDÖ)

OMÜ Tıp Fakültesinde PDÖ (probleme dayalı öğretim) dediğimiz belirli bir senaryo klinik hocaları eşliğinde on kişilik gruplar halinde iki oturum şeklinde olan bir sistemdir. İlk oturumda hastanın senaryosu ışığında teşhis koyup öğrenim hedefleri çıkarılır. İkinci oturumda öncelikle on soruluk bir sınav ardından öğrenim hedeflerinin arkadaşlarla birlikte tartışılıp konuları anlatma şeklinde ilerler. PDÖ sınavı %5, oturumlar ise konu anlatım şekline göre hocaların verdiği puanın %5’i olmak üzere toplam %10’luk bir etkisi vardır. Çok eğitici bir sistem olduğu düşünüyorum özellikle o konuları anlatmak için çok çalışıyor. Fakat dört haftalık blokta iki veya üç kere olan PDÖ uygulamaları öğrencileri biraz zorlayabiliyor. Örnek bir mizahi senaryoyu inceleyebilirsiniz.


Multidisipliner Uygulamalar – MDU

MDU (multidisipliner uygulamalar) kan alma, sütur atma, enjeksiyonlar, hasta hekim görüşmeleri dahil birçok klinik uygulamanın olduğu özellikle işlenen blokla ilgili konuları yerinde anlamamızı sağlayan çok eğlenceli derslerdir. Öğrenciler genellikle çok severler. Ortalamayı %10 etkiler ve genellikle öğrenciler çok iyi puanlar alabilirler.


Gelişim Sınavı ve TUS

Son olarak ortalamayı %5 etkilen gelişim sınavı adında TUS sınavında benzer ve tüm sınıfların aynı anda girdiği 200 soruluk yıl içinde iki tane deneme sınavı olur. Her sınıfa kendi aralarında çan uygulanır ve bir puan alınır. İki sınavdan hangisi yüksekse o puan geçerli sayılır. Biz özellikle ilk üç sene bu sınava neden girdiğimizi hiç anlayamıyoruz çünkü birinci sınıf bir öğrenci yaklaşık 40 soru çözebiliyor, diğerlerini yapamıyoruz. Fakat okulumuz bize bunun TUS’a hazırlık ve geçmiş bilgileri hatırlama açısından iyi olduğunu söylüyor.


Laboratuvar Dersleri

Birazda laboratuvar derslerinden bahsetmek istiyorum. Toplam beş kadavra ve her öğrenciye bir tane düşecek şekilde mikroskop vardır. Laboratuvar derslerinin çok verimli geçtiğini düşünüyorum. Anatomi laboratuvarları biraz kalabalık olabiliyor. Tek bir hoca gruplara ayrılmış sınıfa anlatıyor fakat bireysel çalışma için herkese yeterli süre ve maket veriliyor. Sınavları da anatomide zil sistemi, histolojide herkes farklı soruların olduğu rastgele masalara oturup bir yapının hangi organa ait olduğu ve onu mikroskopta gösterme şeklinde oluyor.

Amfi derslerinde devam zorunluluğu olmadığı için yoklama alınmazken PDÖ ve labaratuvar derslerinde %25 devamsızlık hakkı vardır. Bu konuda hiç zorluk yaşamıyoruz

Ben de okul sistemimizin biraz karışık olduğunun farkındayım ama bunlardan bahsetmenin önemli olduğunu düşünüyorum. 🙂

OMÜ Tıp Fakültesi yorumları

Genel olarak eğitimini çok beğeniyorum fakat bazen gerek geçme notu olsun gerek sınavlar olsun zorlanabiliyoruz. Ama çalışan öğrencilerin sıkıntı yaşamayacağına eminim. Eğer bu mesleği gerçekten istiyorsanız çok severek okuyacağınıza eminim. Samsun da genel olarak çok güzel ve birçok etkinliği yapabileceğiniz bir şehir tercih edebilirsiniz. Herkese çok çok başarılar diliyorum umarım istediğiniz hayata bir adım daha yaklamışsınızdır.

☀️☀️☀️

Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış, tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL