Rehberlik Yazıları
Tercih ve Meslek Rehberliği
Üniversite ve Bölüm Tanıtımı

Psikoloji Bölümü Hakkında Bilmen Gerekenler

Psikoloji bölümü öğrencileri ve mezunları ile konuşarak okul ile ilgili bilgi topladık. Psikoloji bölümü hakkında bilmen gerekenler burada!

4 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 9.06.2021
Psikoloji Bölümü Hakkında Bilmen Gerekenler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Psikoloji bölümü hakkında bilgi edinebileceğini yazımız senin için hazırlandı! Bu yazımızda Psikoloji bölümü okumak hakkında bilmen gerekenleri anlatıyoruz. Bu yazımızı okuduktan sonra psikoloji nedir, psikoloji mezunları ne iş yapar, nasıl psikolog olunur, psikoloji kaç yıl, psikoloji hangi fakültede, hangi üniversitede nasıl bir psikoloji eğitimi vardır gibi sorularınıza cevap bulabilmenizi umuyoruz.

Ayrıca psikoloji bölüm dersleri, İngilizce psikoloji okumak, psikolojinin alt alanları, psikoloji okuduktan sonra yapılabilecekler, psikoloji ve PDR bölümlerinin farkları gibi konularda fikir edineceksin. İyi okumalar!


Psikoloji bölümü hakkında genel bilgi

Psikoloji nasıl bir bölüm ?

Genellikle üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültesi’nde okutulan bir bölüm olan psikoloji en genel tanımıyla insan ve hayvanların davranışlarını ve zihinsel süreçlerini inceleyen bilim dalıdır. Psikologlar da bu alanda çalışan kişilerdir. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi Asya, bölümü şu şekilde anlatıyor:

Psikoloji; bilimsel araştırmalar yaparak insanın duygu, düşünce ve davranışlarıyla ilgili daha kapsamlı bilgi sahibi olmayı, aralarındaki ilişkileri anlamlandırmayı ve bu bilgileri insan hayatındaki problemleri çözmek üzere uygulamayı içeren oldukça kapsamlı ve dinamik bir alandır. Burada önemli ve en çok gözden kaçırılan nokta bilimsel araştırmalara dayanması.
Dolayısıyla psikologlar; insanların davranış, tutum ve düşüncelerini biçimlendiren neden ve süreçlere hakim kişilerdir diyebiliriz. Psikolojinin, neredeyse insanın olduğu her sektörde iş imkanı bulabileceğiniz bir alt dalı vardır. 😊 Örnek vermem gerekirse insan davranışlarındaki anormallikleri ve normal davranışları araştıran bir klinik psikolog; kişilerin dünyayı nasıl algıladıkları, duyusal uyaranlara nasıl tepki verdikleri, nasıl öğrenip nasıl hatırladıkları gibi birçok süreci anlamaya/kontrol etmeye çalışan deneysel psikolog veya endüstri işletmelerinde danışmanlık yapan, personel seçim/ işle alakalı eğitim vb. süreçlerde yer alan bir endüstri psikologu (örgütsel psikolog) olabilirsin.

Elbette çok daha fazlası var ancak ben ne kadar kapsayıcı ve değerli bir alan olduğunu göstermek için birbirinden farklı üç örnek verdim 😊”


Psikoloji lisans programı neler içerir? Psikoloji dersleri nelerdir?

Psikoloji bölümü lisans programı, genel olarak ilk senelerde zorunlu derslerden ve sonraki senelerde seçmeli derslerden oluşuyor. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Pelin, kendi üniversitesinin programını anlattı:

Okulumda ilk iki sene sadece zorunlu dersler, sonraki iki senede de yoğunlukla seçmeli derslerin olduğu bir program var diyebilirim. İlk iki sene psikolojinin ayrıldığı kollarla ilgili genel bilgi sahibi olunuyor, sonrasındaki senelerde de verilen seçmeli derslerde o alanın ayrıldığı alt kollarla ilgili dersler veriliyor.

Aldığım derslerden bazıları şöyle; psikanalitik kurama giriş, deneysel psikoloji, sosyal psikoloji, anormal davranışlar psikolojisi, bilişsel psikolojide bellek, fizyoloji, psikoloji temel istatistik, klinik görüşmeler, yaşam boyu kişilik ve sosyal gelişim, öğrenme psikolojisi, psikanalitik psikopatoloji…

Örneğin okulun ilk senesinde bilişsel psikolojiye giriş dersini aldıktan sonra, üçüncü sınıfın güz döneminde bilişsel nöropsikoloji dersini aldım. Aynı şekilde ikinci sınıfta zorunlu olarak verilen endüstri ve örgüt psikolojisi dersi vardı ve sonrasında üçüncü sınıfta insan kaynakları gelişimi dersini seçmeli olarak aldım. Psikoloji biliminin Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından açıklanmış 50’den fazla alt dalı bulunuyor ve bu nedenle de lisans eğitimi süresince bu alanlarla ilgili okuduğunuz okula göre yoğun bir program oluyor.

Özetlemek gerekirse, psikoloji bölümü dersleri Psikolojinin Temelleri, Öğrenme Psikolojisi, Bilişsel Psikoloji, Hayvan Davranışı, Sosyal Psikoloji, Sinirbilim, Deneysel Psikoloji, Klinik Psikoloji ve daha nice alan derslerinden oluşuyor.


Psikoloji okumak için gerekenler :

Psikoloji bölümü, genel olarak özveri isteyen bir bölüm. Yani sevmeden devam etmek gerçekten zor, bu nedenle tüm bölümlerde olduğu gibi psikoloji için de bilinçli tercih yapılmalı 😊 İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü 3. sınıf öğrencisi Nisa, özellikle akademisyenliğe dikkat çekiyor:

İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü Türkiye’deki ilk Psikoloji bölümü ve bu nedenle çok köklü bir geçmişi var. Akademisyenlerimiz gerçekten iyi eğitim almış ve kendilerini Psikoloji bilimine adamış insanlar. Onlarla iletişim konusunda hiçbir zorluk yaşamıyoruz. Ayrıca Türkiye’deki diğer Psikoloji programları ile karşılaştırdığımızda ders programının yoğun olduğunu ve donanımlı bir şekilde mezun olmanıza katkı sağlayacak dersler olduğunu görüyorsunuz. Ayrıca psikoloji bölümünün yer aldığı Edebiyat Fakültesi İstanbul’un en merkezi yerinde bulunuyor ve bu nedenle her yerden kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Bence bu da büyük bir avantaj👌”

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü 2. sınıf öğrencisi Asya ise okulun eğitim dilinin önemli olduğuna vurgu yapıyor:

“Üniversitemizin avantajlarından bir tanesi eğitim dilinin İngilizce olması. Psikoloji alanındaki literatür tamamen İngilizce diyebiliriz. Birçok makale, kaliteli birçok ders kitabı İngilizce yayınlanıyor elbette. Maalesef Türkçe güzel kaynaklar olsa da yeterli değil. Bu bilimin eğitimini İngilizce almak sizi bir adım öteye taşıyacaktır. Boğaziçi Üniversitesinin benim en sevdiğim avantajı kaliteli istatistik eğitimi. Kesinlikle ezbere dayalı olmayan, mantığını öğreten bir eğitimi var. Literatürdeki birçok analize bakarak onların ne demek istediğini, sonucunu kolaya yorumlayabiliyoruz.”

Hangi Üniversitelerde Psikoloji Bölümü Var? Psikoloji Bölümü Olan Okullar

YÖK Atlas‘ta yer alan bilgiye göre, devlet okullarında 55 farklı Psikoloji programı bulunuyor. Vakıf üniversiteleri ise, 60’dan fazla programı farklı burs imkanları ile sunuyor. Psikoloji bölümü olan başlıca okullar şöyle:

  • Boğaziçi Üniversitesi
  • ODTÜ
  • Hacettepe Üniversitesi
  • İstanbul Üniversitesi
  • Ankara Üniversitesi
  • Ege Üniversitesi Üniversitesi
  • Dokuz Eylül Üniversitesi
  • Bursa Uludağ Üniversitesi
  • Akdeniz Üniversitesi

Listenin tamamına ve bu okulların taban puanlarına buradan ulaşabilirsin!

Psikoloji bölümü hakkında bilgi edinebilmen için hazırladığımız yazımız bu kadardır. Üniversite sınavına hazırlık maratonu oldukça uzun ve yorucu. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma! Bu maratonun sonunda hedeflerine ulaşmış olmanı ve başarılarla dolu bir geleceğe adım atmanı diliyoruz! 

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL