Rehberlik Yazıları
Tercih ve Meslek Rehberliği
Üniversite ve Bölüm Tanıtımı

Siyaset Okumak – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Siyaset Bilimi bölümü öğrencileri ve mezunları ile konuşarak okul ile ilgili bilgi topladık. Siyaset Bilimi bölümü hakkında bilmen gerekenler burada!

2 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 13.07.2021
Siyaset Okumak – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Siyaset okumak seçeneklerin arasındaysa yazımız tam senin için. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler hangi alanları kapsar, siyaset bilimi dersleri nelerdir siyaset okumak için gerekenleri senin için anlattık. Aynı zamanda yazımızda Boğaziçi Üniversitesi siyaset (Politika) bölümünden Ülkü ve Ekin yorumlarını senin için paylaştı!


Siyaset Bilimi bölümü hakkında genel bilgi

Siyaset Bilimi, çok kapsamlı ve diğer disiplinlerle de iç içe çalışabilen bir alan. Haliyle de tanımı da geniş kapsamlı oluyor. Kısaca özetlemek gerekirse, bu bölümün amacı siyasi kavramları, fikirleri ve ideolojileri inceleme, araştırma ve yorumlama eğitimi vererek öğrencilerin hukukun temel bilgilerini edinip ülke ve dünya siyasetindeki sorunları çözebilmelerini sağlamaktır.

Bölüm mezunları öncelikle kamuda ya da özel sektörde çalışıyor. Bunun dışında diplomasi alanında, sivil toplum kuruluşlarında ya da uluslararası örgütlerde çalışan mezunlar da bulunmakta.

Siyaset Bilimi, Türkiye’deki lisans programlarında Uluslararası İlişkiler ya da Kamu Yönetimi ile birlikte yer alabilmektedir. Bu disiplinlerin birbirleriyle sürekli etkileşim halinde olduğu söylenebilir.


Lisans programı neler içerir?

Birinci sınıfta Ekonomi, Sosyoloji, Psikoloji, Matematik, Tarih, Politika gibi birçok farklı bölümden giriş dersleri okutuluyor. Alınan bu farklı branşlardaki dersler sayesinde öğrenciler ileride uzmanlaşmak istedikleri alan hakkında fikir sahibi olabiliyor. Yani ilk sene politika yoğunluklu bir program yerine multidisipliner bir ders programı var. 2.sınıftan sonra ise bölüme yoğunlaşarak seçmeli dersler ile birlikte ilgi alanına yönelik dersler alınıyor. Bu dersler Türk siyaseti, uluslararası ilişkiler, siyaset kavramı ve karşılaştırmalı siyaset alt branşları altında yer alıyor.


Siyaset Bilimi bölümü düşünen adaylar neye dikkat etmeli?

Genelde adayların aklına gelen ilk soru mezunların nerede çalıştığı ve iş imkanları oluyor. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü 2. sınıf öğrencisi Ülkü, bölümünü şu şekilde özetliyor:

“Konu sosyal bilimler olunca, okul ortamı çok önemli bir unsur oluyor. Boğaziçi Üniversitesi, öğrencilerine onlara tanıdığı maddi imkanlardan önce çok farklı düşüncelerin saygılı bir bağlamda kendilerini temsil etme fırsatı vermekte. Böyle demokratik ve çok sesli bir ortamda sosyal bilimler okumak ise elbette büyük bir şans oluyor. Tek bir perspektife yönelik olmayan, birbirinden zıt görüşlere ait birçok makale okumaları yapıyoruz ve bu sayede farklılıklara toleransımız artıyor ve karşılaştığımız olaylara bakış açımız genişliyor. Hocalarımız da bize her zaman kendi fikrimizi rahatça ifade edebilme özgürlüğünü tanıyor. Bölümümü tercih etmemin bir sebebi mezunlarına tek bir alanda çalışma zorunluluğu koymaktansa birçok farklı sektörde çalışma imkanı vermesiydi. 18 yaşında verdiğim bir karar ile ileride yapacağım mesleği belirlemek istemediğim, farklı sektörlere açık olduğum için bu bölüm benim için avantajlı duruma geldi. “

☀️

Üniversite sınavına hazırlık maratonu oldukça uzun ve yorucu. Kunduz ailesi olarak alanında uzman eğitmenlerden soru çözüm desteği, konu anlatımı, Rehber Kunduz gibi özelliklerimizle bu süreci olabildiğince kolaylaştırmaya çalıştık. Bu maratonun sonunda hedeflerine ulaşmış olmanı ve başarılarla dolu bir geleceğe adım atmanı diliyoruz!?

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL