11. Sınıf Konuları
Konu Anlatımı Yazıları
Matematik
Temel Matematik
Uncategorized
YKS

Teorik Olasılık Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Teorik Olasılık konu anlatımı ve soru çözümü Kunduz eğitmenimiz tarafından hazırlandı! Teorik Olasılık hakkında bilmen gerekenler burada!

2 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 1.02.2022
Teorik Olasılık Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Olasılık konusu, hem TYT Matematik hem de AYT Matematik için önemli bir konu. Kombinasyon, Permütasyon, Faktöriyel gibi konularla birlikte ele alındığında pek çok soru tipini barındırdığını görüyoruz. Olasılık konusu için önceki yazımızda giriş yapmıştık. Şimdi biraz daha derinlemesine inceliyoruz, sıra teorik olasılık konusunda!

Bu konu anlatımı, Kunduz eğitmenlerimizden Halil Hoca tarafından hazırlandı. Halil Hoca, Balıkesir Üniversitesi mezunu. 19 yıllık öğretmen. ÖABT, TYT, AYT, DGS, KPSS konularının hepsini anlatmakta. Her seviyeden öğrenciye seviyesine göre ders anlatımı yapmakta. İçerik ürettiği sosyal medya hesapları ise:
Instagram: halilatakol
YouTube: halilatakol

Teorik Olasılık – Teorik Olasılık Örnekleri

Önce deneysel olasılığı hatırlayalım! Deneysel olasılık nasıl hesaplanır?

Bazı durumlarda bir olayın gerçekleşme olasılığı deney yapmadan söylenemez. Yapılan deneyin sonuçları, söz konusu olayın gerçekleşme olasılığı ile ilgili tahminde bulunmayı sağlar. Bir deney gerçekleştirip bu deneyle ulaşılan çıktılara dayanarak hesaplanan olasılığa deneysel olasılık denir.
Bu olasılıkta deneyin yapıldığı problemin içinde geçer, problemi okuduğunuzda bir şeyler yapıldığını anlar, verileri görürsünüz.

  • Örnek: Hileli bir zar 20 kez atıldığında 3 kez 1, 2 kez 2, 3 kez 3, 2 kez 4, 3 kez 5 ve 7 kez 6  atılıyor. Buna göre 3 gelme olasılığı kaçtır:
    • Cevap: 3/20

Teorik olasılık ise daha önceden belirlenen olasılık kurallarına göre yapılan olasılık hesabıdır. Bir deneyde hangi sonuca ulaşılacağı tam olarak hesaplanabilir. Yapılan bir deneyde bütün çıktıların olasılıkları eşit ise çıktılar eş olumludur. Teorik olasılığın hesaplanması için her bir çıktının eş olasılıklı olması gerekmektedir. Eğer deneydeki her bir çıktı eş olasılıklı değilse deneysel olasılıktan yararlanılır. Genelde şimdiye kadar karşılaştığımız problem tipleridir. İstenen durumların sayısını tespit edip tüm durumlara böleriz.

teorik olasılık tyt ayt matematik konu anlatımı soru çözümü olayın olma olasılığı zar atılması
SAMPLE QUESTION

Bir grup öğrenci, atılan bir zarın üst yüzündeki sayının 3 olma olayının olasılığını araştırmaktadır. 18 kez zar attıklarında 3, 32 kez zar attıklarında 4 ve 40 kez zar attıklarında 6 kez üst yüze 2 rakamı gelmiştir.
a. Zarın üst yüzüne 2 gelmesinin teorik olasılığını hesaplayalım.
b. Zarın üst yüzüne 2 gelmesinin deneysel olasılığını hesaplayalım.

SAMPLE ANSWER

a. teorik olasılık=1/6
b. deneysel olasılık:
18 kez atılınca 2 gelme olasılığı =3/18
32 kez atılınca 2 gelme olasılığı =4/32
40 kez atılınca 2 gelme olasılığı = 6/40
dikkat edilirse deney sayısı arttıkça olasılık değerleri 1/6 değerine yaklaşır.

🚨Dikkat: Deney sayısı arttıkça deneysel olasılığın değeri teorik olasılık değerine yaklaşır. Deneysel olasılık değeri tahmindir. Teorik olasılığın ise kesin bir olasılık değerine sahip olduğunu unutmamalısın.

Teorik Olasılık Konu Anlatımını Tamamladık!

Bu konuyu tam olarak anlamak için senin de tahmin edeceğin üzere bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Çünkü formüllerin nereden geldiğini kavrayıp öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekiyor. Kendi kaynaklarına ek olarak MEB tarafından yayınlanan Kazanım Testlerini de çözmeni tavsiye ediyoruz.

 

☀️☀️☀️

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL