Dalgalar
Fizik
Konu Anlatımı Yazıları
YKS

Tını ve Şiddet – Ses Dalgaları Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Sesin Yüksekliği ve Şiddeti, Tiz ve Pes Ses, Tını, Yankı... Ses Dalgaları konusu hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 10.04.2021
Tını ve Şiddet – Ses Dalgaları Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!? Bu yazımızda Sesin Yüksekliği ve Şiddeti, Gürültü, Uğultu, Tiz ve Pes Ses, Tını, Yankı, Ses Dalgasının Hızı hakkında bilmen gerekenler ile Ses Dalgaları konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Memet Hoca ve @fiziknotlari Instagram hesabı tarafından hazırlanmıştır. Memet Hoca, Gazi üniversitesi Fizik bölümü mezunu. Yetiştirdiği insanların kendinden daha iyi mevkilere gelmesinden mutluluk duyan bir öğretmen.

Ses Dalgaları: Şiddet – Tını – Yankı – Hız

Ses Dalgaları

Tını ve Şiddet

Fizik

Gürültü ve Uğultu

Çevre ve sağlık sorunlarına neden olabilen, istenmeyen birçok sesin kulağa yoğun olarak gelmesiyle oluşan ses kirliliğine gürültü denir. (Yoğun trafik, iş makineleri ve beton kırıcıları gürültü nedeni olabilir.)

Sesin gürültülü, boğuk ve anlaşılmaz olmasına da uğultu denir. (İnsan kalabalığının fazla olduğu yerlerde insanların kendi aralarında konuşmaları vb.)


Sesin Yüksekliği

Köpeğin çıkardığı ses, kedinin çıkardığı sesten; davulun çıkardığı ses, zurnanın çıkardığı sesten daha kalındır. İnce sesi kalın sesten ayıran özelliğe sesin yüksekliği denir.


Tiz ve Pes Ses

Ses kaynağının frekansı arttıkça sesin yüksekliği de artar ve kaynaktan çıkan ses incelir. Yüksekliği fazla olan seslere ince (tiz) ses denir.

Ses kaynağının frekansı azaldıkça ürettiği sesin yüksekliği de azalır ve kaynaktan çıkan ses kalınlaşır. Yüksekliği az olan seslere kalın (pes) ses denir.


Sesin Şiddeti

Sesin şiddeti, enerjisiyle doğru orantılıdır. Ses dalgalarının taşıdığı enerjiye bağlı olarak sesin birim yüzeye birim zamanda dik olarak uyguladığı kuvvete sesin şiddeti denir. SI’da birimi (dB) desibel’dir.


Tını

Aynı frekansta ses çıkaran, kaynakları birbirinden ayıran ve ses kaynağının cinsini belirlemeye yarayan ses özelliğine tını denir.

Farklı müzik araçlarının sesini birbirinden ayıran özelliktir.


Yankı

Yankı, sesin bir engele çarparak kaynağının bulunduğu yere geri dönmesi olayına denir.


Ses Dalgasının Hızı

  • Ortamın cinsine (yoğunluğuna),
  • Ortamın sıcaklığına bağlıdır.
  • Ortamın sıcaklığı arttığında ses dalgasının hızı artar.
    • 10 derecede havada ses hızı V1, 20 derece havada ses hızı V2 ise V1<V2 olur.

Ses dalgasının hızı ortam değişimine bağlıdır. Sıcaklığı sabit ortamda kaynaktan çıkan ses dalgasının hızı değişmez.

Ses dalgalarında doppler etkisi

???

Şimdi soru çözümlerine devam edebilirsin!

Ses Dalgaları konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Bu konu, Fizik ve Dalgalar konusu için ilk ve temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Sesin Yüksekliği ve Şiddeti, Gürültü, Uğultu, Tiz ve Pes Ses, Tını, Yankı, Ses Dalgasının Hızı gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. Ders Fizik olunca, bu kavramlar, her zaman karşımıza çıkabilir! TYT ve AYT Fizik testlerinde de sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Aynı ortam içerisindeki K ve L ses kaynakları aynı anda çalıştırılarak şekildeki ölçekli dalgalar çiziliy...

Fizik

Ses Dalgaları

Aynı ortam içerisindeki K ve L ses kaynakları aynı anda çalıştırılarak şekildeki ölçekli dalgalar çiziliy…

Bilgileri, tanımları, özetleri ve kuralları ve formülleri öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB tarafından yayınlanan Kazanım Testlerini de çözmeni tavsiye ediyoruz. TYT ve AYT Fizik dersindeki netleri yükseltmedeki anahtar, konu çalışmalarını tamamladıktan sonra bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Fizik dersinden binlerce soru alanında uzman Fizik eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla Ses Dalgaları sorusu ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin! Uygulamamız içerisinden ücretsiz erişebileceğin soru ve detaylı çözümler ile, bu konudaki hakimiyetini arttırman mümkün!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL