Rehberlik Yazıları
Tercih ve Meslek Rehberliği
Üniversite ve Bölüm Tanıtımı

Turizm İşletmeciliği Ne İş Yapar – Turizm İşletmeciliği Bölüm Tanıtımı

Tercih sürecinde farklı bölüm ve üniversiteleri incelemenin faydalı. Bu yazımızda Fırat, Turizm İşletmeciliği bölümü hakkında bilgi veriyor!

3 dakikalık okuma
Ecem tarafından yazıldı, 12.08.2021
Turizm İşletmeciliği Ne İş Yapar – Turizm İşletmeciliği Bölüm Tanıtımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemen, hayallerine giden yolda oldukça önemli. O nedenle sana yakın gelen tüm üniversiteleri ve bölümleri detaylıca incelemen gerekiyor. Bu yazımızda Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği öğrencisi Fırat, Turizm İşletmeciliği ne iş yapar , bölüm dersleri nelerdir konularını senin için anlattı. İyi okumalar!

Turizm İşletmeciliği Ne İş Yapar – Bölüm Tanıtımı

Turizm işletmeciliği kaç yıllık bir bölümdür?

Turizm İşletmeciliği bölümü eşit ağırlık puan türünden öğrenci almaktadır ve çoğunlukla Hazırlık + 4 yıllık lisans eğitimi veren bir bölümdür.

Turizm işletmeciliği bölümü dersleri nelerdir?

Ekonomi, işletme, psikoloji, hukuk, muhasebe, işletme stratejisi, pazarlama, istatistik, endüstri, zorunlu 2. yabancı dil… Ayrıca zorunlu staj bulunuyor.

Staj 60 gündür ve staj yerinin seçimi öğrenci tarafından yapılmaktadır. Bununla birlikte bölüm staj konusunda oteller, seyahat acentaları, havayolu ulaştırması işletmeleri gibi turizm sektöründen farklı kurumlarla işbirliği yapmaktadır.

Stajlar 5 yıldızlı uluslararası otellerde, A Grubu seyahat acentalarında, havayolu şirketlerinde, büyük restoranlar ve eğlence mekânlarında yapmaktadırlar. Bölümün kurumsal işbirliği yaptığı şirketlerden bazıları: Conrad İstanbul, Hilton İstanbul, Four Seasons Hotel, Çırağan Hotel, Expedia Turkey, THY, Çelebi Havayolu İşletmeleri, Swiss Hotel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sevr Danışmanlık, VIP Turizm’dir. Bu sayede kolaylıkla staj bulabilirsiniz.

Turizm İşletmeciliği bölümü kimler için uygun?

İşletme alanına ilgi duyan, bu alandaki ilgisini turizm ve bağlı endüstrilere yoğunlaştırmak isteyen kişiler bu bölümü tercih edebilirler.

İşletme ile ilgilenen, yönetim süreçlerinin her aşamasına hakim olmak isteyen, çok yönlü, turizme ilgi duyan kişilere farklı staj alanlar ile geniş olanaklar sunan bir bölümdür Turizm İşletmeciliği. Bu nedenle Turizmin kapsadığı seyahat ve konaklama gibi endüstrilerde kendine yer edinmek isteyen herkese uygun bir bölümdür.

Boğaziçi Üniversitesinde Turizm İşletmeciliği okumak nasıldır?

Boğaziçi Üniversitesinde bu bölümü okumanın ilk avantajı %100 İngilizce olması ve 2. yabancı dil öğrenme zorunluluğunun olması (Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca…). Bununla birlikte bölüm, Dünya Turizm Örgütü’nün Bilgi Ağı’nın bir üyesi olarak, araştırma projelerinde ve değişim programlarında birçok dünya çapında üniversite ile işbirliği yapmaktadır. Ayrıca, Bölüm denetim sürecini başarıyla tamamlayarak UNWTO tarafından verilen Turizmde Eğitim Kalitesi Sertifikasyonu olan TEDQUAL akreditasyonunu 2012-2016 senesinde almıştır. 

Hocalarımızdan bazılarının yarı zamanlı eğitmenler olarak kendi alanlarında iş hayatında aktif rol almaları da bizim için güzel referanslar sağlıyor. Bölümün sektördeki büyük şirketler ile olan bağı ile sizlere geniş staj olanakları sağlıyor. Bu sayede iş hayatınıza başlamadan önce deneyim kazanmanız sağlanıyor. Bölümde seçmeli ders sınırlaması bulunmaması ile üniversite verilen derslerden istediğinizi seçerek kendinizi çok yönlü olarak geliştirebiliyorsunuz. 

UBYO bünyesinde olmasının Fakülteden bir farkı var mı?

UBYO , Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nun kısaltmasıdır. Boğaziçi Üniversitsi’nde Turizm İşletmeciliği ile birlikte Uluslarası Ticaret ve Yönetim Bilişim Sistemleri’ni de barından bir yapıdır. Ancak fakültelerden herhangi bir farkı bulunmuyor. Almış olduğunuz eğitimleri  başarı ile tamamladığınızda tüm bölümler gibi 4 yıllık lisans diploması almaya hak kazanıyorsunuz. Ayrıca UBYO içerisinde bulunan 3 bölüm birbirleri ile ÇAP olanağı sunmaktadır. Bu sayede bir Turizm öğrencisi olarak Uluslarası Ticaret veya Yönetim Bilişim Sistemleri İle çift anadal programı uygulayabilir ve mezun olurken iki alandan da lisans diplomasına sahip olabilirsiniz. 

Turizm İşletmeciliği Ne İş Yapar – Mezunlar Nerelerde Çalışır?

Turizm İşletmeciliği bölümü, turizm özelinde işletmeye dair tüm eğitimleri veriyor. Bu nedenle öncelikli olarak konaklama, seyahat gibi turizmle doğrudan ilişkili alanlarda faaliyet gösteren şirketlerde çalışma beklentisi olsa da tüm şirketlerin çeşitli kademelerinde yönetici ve pazarlama, insan kaynakları, finans ve gibi departmanlarında iş sahibi olabiliyor. Boğaziçi Üniversitesi için mezunların neler yaptıklarına bakmak için bölümün Instagram hesabını inceleyebilirsiniz. Turizm işletmeciliği mezunları ne iş yapar sorusu için doğrudan cevap olacaktır.

☀️

Turizm ve otel işletmeciliği ne iş yapar, bölüm dersleri nelerdir, turizm okumak konularını Boğaziçi Turizm İşletmeciliğinden Fırat anlattı!
Kunduz’da blog yazılarının yanında profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma! . Bu maratonun sonunda hedeflerine ulaşmış olmanı ve başarılarla dolu bir geleceğe adım atmanı diliyoruz! 

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL