Fizik
Konu Anlatımı Yazıları
Optik
Uncategorized
YKS

Gölge Konusu Ders Notları

Tam Gölge, Yarı Gölge, Güneş Tutulması, Ay Tutulması, Aydınlanmış Küre... Gölge konusu hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

4 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 8.08.2021
Gölge Konusu Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, her konuda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda Tam Gölge, Yarı Gölge, Güneş Tutulması, Ay Tutulması, Aydınlanmış Küre hakkında bilmen gerekenler ile Gölge konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Meltem Hoca tarafından hazırlanmıştır. Meltem Hoca, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 2013 mezunu, yaklaşık 6 yıldan beri Fizik öğretmenliği yapmakta. Bilgilerini öğrencilerle paylaşmaya çalışıyor.

Gölge ile İlgili Temel Kavramlar

Kendi kendine ışık yayan cisimlre ışık kaynağı denir. Ço küçük ışık kaynaklarına ise noktasal ışık kaynağı denir. Güneş, yıldızlar ve ateş böceği birer ışık kaynağıdır.

Saydam Cisim

  • Üzerine düşen ışınları tamamını geçiren maddelere saydam cisimler denir. Cam, hava, su gibi cisimler örnek olarak verilebilir.

Yarı Saydam Cisim

  • Üzerine düşen ışınların bir kısmını geçiren cisimler yarı saydam cisim olarak adlandırılmaktadır. Buzlu cam, ince kağıt…

Opak Cisim – Saydam Olmayan Cisim

  • Üzerine düşen ışınları hiç geçirmeyen cisimlere opak cisimler ya da saydam olmayan cisimler denir. Demir, Tahta…

📚📚📚

Gölge Türleri

Işık doğrusal olarak yayılır. Işığın saydam olmayan cisimler üzerine düşerek, cisimlerin arka taraflarında oluşturduğu karanlık alana gölge denir.

Tam Gölge

Işık kaynağından hiç ışık almayan bölgeye tam gölge denir.

yarı gölge ve tam gölge

Tam Gölge Alanı

  • Işık kaynağı saydam olmayan engele yaklaştıkça tam gölge alanı büyürken, uzaklaştıkça tam gölge alanı küçülür.
  • Saydam olmayan engel kaynağa yaklaştırılırsa tam gölge alanı büyür, uzaklaştıkça küçülür.
  • Perde kaynağa yaklaşırsa tam gölge alanı küçülür, uzaklaşırsa büyür.
yarı gölge oluşumu

Yarı Gölge

Noktasal kaynak ile bir küresel saydam olmayan engel kullanılarak yarı gölge oluştrulabilir.

yarı gölge

📚📚📚

Güneş Tutulması

Ay, Dünya ve Güneş arasına girince, Dünya üzerined Ay’ın tam gölgesinin oluştuğu bölgeler oluşur. Bu bölgelerden Güneş hiç görülemez. Bu olaya Güneş tutulması denir.

güneş tutulmas

📚📚📚

Ay Tutulması

Dünya, Ay ile Güneş arasına girerse Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşer. Ay karanlık olur. Bu olaya Ay tutulması denir.

ay tutulması

📚📚📚

Aydınlatılmış Küre

aydınlatılmış küre

📚📚📚

Gölge Konusu Soru Çözümü

Gölge konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Bu konu, Fizik konusu için ilk ve temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. Tam Gölge, Yarı Gölge, Güneş Tutulması, Ay Tutulması, Aydınlanmış Küre gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. Ders Fizik olunca, bu kavramlar, her zaman karşımıza çıkabilir! TYT ve AYT Fizik testlerinde de sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. TYT ve AYT Fizik dersindeki netleri yükseltmedeki anahtar, konu çalışmalarını tamamladıktan sonra bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek.

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında!Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL