Rehberlik Yazıları
Tercih ve Meslek Rehberliği
Üniversite ve Bölüm Tanıtımı

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında Bilmen Gerekenler

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencileri ve mezunları ile konuşarak okul ile ilgili bilgi topladık. YBS hakkında bilmen gerekenler burada!

4 dakikalık okuma
Hüma Erbörü tarafından yazıldı, 11.09.2021
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında Bilmen Gerekenler

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Hangi okulda ve bölümde okuyacağını belirlemen, hayallerine giden yolda oldukça önemli. O nedenle sana yakın gelen tüm üniversiteleri ve bölümleri detaylıca incelemen gerekiyor. Okulun sana sağlayacağı imkanlar neler, bölümün eğitim sistemi nasıl, gelecekte sana nasıl bir avantaj getirecek… Kunduz ekibi olarak tercih döneminde üniversiteler ve bölümler hakkında kolayca bilgi alabilmen için kolları sıvadık. Pek çok farklı üniversiteden öğrencilerle, mezunlarla konuştuk ve Yönetim Bilişim Sistemleri nedir sorusuna en iyi cevabı vermeye çalıştık.🎊 Senin için hazırlamış olduğumuz Üniversite Tercihi yazı dizisinde şimdi YBS bölümü yani Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü hakkında bilmen gerekenleri anlatıyoruz, iyi okumalar!

📚📚📚

Yönetim Bilişim Sistemleri nedir?

Yönetim bilişim sistemleri nasıl bir bölüm?

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) hem işletme alanında hem de bilişim teknolojileri alanında dersler içeren bir bölümdür. Aslında YBS, işletmeciler ve programlamaya yönelik çalışanlar arasında bir nevi köprü kurulmasını sağlıyor. Hızla gelişen teknoloji çağında, ortaya konulan sistemlerin, düzgün bir şekilde işletilmesi gerekiyor ve bilişim sistemleri hakkında bir bilginiz yoksa işletme kısmı da haliyle zor oluyor. İşte bu noktada devreye Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları giriyor. Her iki alana da dair bilgi birikimi olduğundan, direkt bilişim alanında işletmeci olarak da çalışabildiği gibi iki taraf arasındaki veri aktarımını sağlayan insanlar olarak da çalışabiliyorlar.

📚📚📚

Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans Programı Neler İçerir?

Birçok farklı alandan ders barındırıyor. Finans, ekonomi, pazarlama, veri analizi, programlama dilleri, veri madenciliği, veri tabanı sistemleri, sistem analizi gibi geniş bir aralıkta dersler barındırıyor. Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 3. Sınıf öğrencisi Ece, bölümünü bu şekilde anlattı:

“Diğer bölümlerin kümülatif olarak aldığı Matematik, Ekonomi gibi dersleri biz kendi bölümümüzle alıyoruz ve açıkçası bu noktalarda daha az zorluyorlar. Daha çok, bu bölümün alanı olan Programlama, Veri Analizi, Sistem Analizi vs. derslerine ağırlık veriyorlar. Her dönem birçok dersten belirli aralıklarla ödev ya da projeniz olabiliyor. Derslerin içeriğine gelecek olursak, kendini geliştirmek isteyenler için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Hocayı, ders işlenişini, sınav yönetmeliğini sevmeseniz bile en kötü durumda kendiniz çabalayarak bir şeyler öğrenebiliyorsunuz. Dersler, tam donanımlı yetişmeniz ve mezun olmanız için hazırlanmış. Nasıl işlendiği ise göreceli bir kavram. Kimileri o dersten bir şey öğrenemezken, kimileri gelişmiş bir biçimde dersi bitiriyor.”

📚📚📚

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde Staj Zorunluluğu Var mı?

Toplamda 60 gün zorunlu staj oluyor. Bunları en az 2 farklı departmanda yapmamız gerekiyor. Birisi daha çok Bilişim Sistemleri ve türevleri alanında olması gerekirken, diğeri İşletme – Pazarlama gibi departmanlarda olması gerekiyor. Öğrencilerin, her iki alanı da görüp hangi alana yönelmek istediğini daha iyi anlamak adına böyle bir durum bölümde bulunuyor.

20 gün şeklinde 3 defa, 30 gün şeklinde 2 defa yapabilme şansı bulunuyor. Fakat bazı sınırlayıcı durumlar var. Örneğin okul zamanı yaptığınız stajları zorunlu staj olarak saydıramıyorsunuz. Kış tatilinde ya da yaz tatilinde minimum 20 iş gününü kapsayacak şekilde olmasını zorunlu tutuyorlar. Bir diğer açıdan da 2.sınıftan önce yaptığınız stajlar zorunlu stajınıza sayılmıyor. İstisnai durumlar dışında bu kural geçerli sayılıyor. Belli bir ders kredisi üzerinde dersi almış ve geçmiş olmanız şart.

📚📚📚

YBS Bölümü İş İmkanları – Yönetim Bilişim Sistemlerinin Önü Açık mı?

Önceden de bahsedildiği üzere, çok geniş bir aralıkta iş bulunuluyor. Birçok farklı departmanda, birçok farklı pozisyonda çalışma imkanına sahip olunabilir.

  • Programcı
  • Sistem Analisti ve Tasarımcısı
  • İş Analisti
  • IT Uzmanı ve Yöneticisi
  • İnsan Kaynakları Uzmanı/Yöneticisi
  • Bilgi Sistemleri Yöneticisi
  • Pazarlama Uzmanı ve Yöneticisi
  • Proje Uzmanı ve Yöneticisi
  • Finans Uzmanı ve Yöneticisi
  • Akademisyen olarak çalışabilirsiniz.

Çok donanımlı bir şekilde mezun olmanıza imkân var. Örneğin, bir uygulama ortaya koymak istediğinizde, programlamasını yazmak, onun sistemini yaratmak ve onu pazarlamanız için bir bilgi birikimi sağlıyor. Tabi bu kendinizi ne kadar adadığınız ve sonuç almayı ne kadar istediğinize bağlı olarak şekilleniyor.

📚📚📚

YBS isteyen adaylar nelere dikkat etmeli?

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim bilişim sistemleri bölümü öğrencisi Ece, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor:

“Öncelikle, çoğu kişi daha öncesinde yazılım alanında bir bilgi birikimi olmadığı için bu bölüme gelmekten çekiniyor. Oysa ki, çoğu kişi sıfırdan öğrenmeye başlıyor ve sonradan öğreniyor. Ama şöyle de bir gerçek var, eğer ki yazılım alanına ilginiz yoksa ya da bilgisayar, teknoloji gibi alanlarda bir şeylerle uğraşmaktan zevk almıyorsanız, YBS seçilmemesi gereken bir bölümdür. İşletme alanında her ne kadar dersler barındırsa da ağırlıklı olarak kodlama alanında ders barındırıyor. Hiç ilgisi olmayan öğrenciler genelde adaptasyonda zorluk yaşıyor ve bölümünde mutlu olmamaya başlıyorlar. Tabi ki, ilginiz iki yönlü bu bölümde biri diğerinden daha ağır basıyor olabilir. Okurken genelde bunu fark ediyorsunuz. Mezun olduktan sonra, kimisi yazılım alanında, kimisi işletme alanında çalışırken kimisi de her iki alanı barındıran bir alanda çalışıyor. En önemli farkı da burada ortaya çıkıyor. Hangi alanda çalışıyor olursanız olun, diğer alan hakkında da belli başlı bir bilgi birikiminiz olduğu için avantaj sahibi oluyorsunuz.”

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisi Ece, senin için YBS bölümünü anlattı! Videomuz aşağıda: 👇🏼👇🏼

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL