Çevre ve Toplum
Coğrafya
Konu Anlatımı Yazıları
Uncategorized
YKS

Çevre ve Toplum – YKS Coğrafya Ders Notları

İnsanın Doğaya ve Doğanın İnsana Etkisi, Doğal Afetler... Çevre ve Toplum hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 30.08.2021
Çevre ve Toplum – YKS Coğrafya Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına , formüllere ve özetlere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, YKS’ye hazırlık sürecinde her konuda mutlaka görmen gereken YKS Coğrafya dersine ait ipuçları, özetleri, formülleri ve notları derlemesi hazırladık!📝 Bu yazımızda İnsanın Doğaya Etkisi, Doğanın İnsan Üzerindeki Etkisi, İnsanın Doğada Sebep Olduğu Tahribatlar, Doğal Afetler ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenler ile Çevre ve Toplum konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!☀️

📚📚📚

Bu konu insanların doğal çevre ile ilişkilerini inceler ve bu konuyla alakalı sorular daha çok İnsanın doğaya etkisi veya Doğanın insan üzerindeki etkisi ile alakalı gelir.

İnsanın Doğaya Etkisi

Eğer doğal unsurlar İnsanların etkisi ile değişiklik gösteriyorsa veya insan doğa ilişkisinde insan daha baskın oluyorsa bu insanın doğa üzerindeki etkisidir.

Örneğin:

 • Ormanlık arazilerin yerleşmeye Uygun olmadığı yerlerde insanlar ormanları keserek yerleşim arazisi oluşturmuşlardır ve insan doğa üzerine baskın olmuştur ve İnsan doğayı etkilemiştir.
 • Kıyıda yerleşim arazilerinin yaygın olmadığı yerlerde insanların kıyıyı dolgu malzemeleri ile doldurarak yerleşim arazileri açmaları da insanın doğa üzerindeki etkisidir Çünkü burada da insan doğa üzerinde belirleyici olmuştur.

İnsanların doğal çevre üzerinde yapmış oldukları tahribatlar

 • Küresel ısınma ve iklim değişikliği
 • Hava kirliliği
 • Su Kirliliği
 • Orman tahribatı
 • Katı atıkların çevreye zararı
 • Gaz atıkların çevreye zararı
 • Gürültü kirliliği

Doğanın İnsan Üzerindeki Etkisi

Burada da insan faaliyetleri doğal unsurlardan etkilenir yani doğal unsurlar insanları belli davranışlar yapma yönünde etkiler.

Örneğin:

 • Ülkemizde Karadeniz bölgesinde Kırsal kesimde ahşap meskenlerin yaygın olması Doğanın insan üzerindeki etkisidir Çünkü oradaki iklim şartları ve bitki örtüsü buna izin verdiği için insanlar ahşap meskenler yaparlar.
 • Soğuk iklim bölgelerinde insanların kalın kıyafetler giymesi de yine Doğanın insan üzerinde baskın olmasını örneklendirir Çünkü oradaki İklim şartları insanları bu tarz giyinmeye yönlendirdiği için burada da insan doğadan etkilenmiştir.

Aynı zamanda çevre ve toplum konusunda insanların doğal çevre üzerinde yapmış oldukları tahribatlar ile alakalı sorular da gelir.

Doğal afetler

Aynı zamanda çevre ve toplum konusunda doğal afetler de işlenir doğal afetlerde. Doğa, insan faaliyetleri üzerinde birtakım tahribatların oluşumuna sebebiyet verir.

Doğal afetler doğada kendiliğinden meydana gelen can ve mal kaybına sebebiyet veren olaylardır.

 • Depremler ( Tektonik Depremler, çöküntü depremleri ve volkanik depremler)
 • Sel ve Taşkınlar
 • Heyelan (kütle hareketi)
 • Erozyon
 • Orman yangını ( Yıldırım çakmaları ile şiddeti sıcaklıklar doğada kendiliğinden yangın oluşumuna sebebiyet verebilir)
 • Çığ
 • Tsunami
 • Volkanizma
 • Dolu
 • Kuraklık
 • Şiddetli rüzgarlar

Bu konuyla alakalı sorular bazen şu şekilde gelir, doğal afetleri gruplandırmamızı ister mesela yerin derinliklerindeki kuvvetlerden dolayı meydana gelen doğal afetler jeolojik kökenlidir yani Deprem, Tsunami, Volkanizma gibi doğal afetler jeolojik kökenlidir ama yeryüzünde yer şekillerinden dolayı meydana gelen Erozyon, Heyelan, Çığ gibi doğal afetler Jeomorfolojik kökenlidir Tabii ki aynı zamanda atmosfer olaylarına da bu doğal afetler de etkisi vardır) bir de sadece atmosferin etkisi ile meydana gelenler vardır bunlar orman yangını, kuraklık, şiddetli rüzgar, dolu gibi doğal afetler dir ve bunlar klimatolojik kökenlidir.

📚📚📚

Şimdi Çevre ve Toplum soru çözümlerine devam edebilirsin!🎉

Coğrafya dersinde bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Bu konu, YKS Coğrafya testi için temel konulardan biri olduğu için iyice pekiştirmen önemli. İnsanın Doğaya Etkisi, Doğanın İnsan Üzerindeki Etkisi, İnsanın Doğada Sebep Olduğu Tahribatlar, Doğal Afetler gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. YKS Coğrafya ve okul yazılılarında sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir.

☀️☀️☀️

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL