Karışımlar
Kimya
Konu Anlatımı Yazıları
YKS

Çözelti ve Çözünürlük Konu Anlatımı

Çözünürlük konu anlatımı Kunduz eğitmenleri tarafından senin için hazırlandı! Çözünürlük hakkında bilmen gerekenler bu yazıda!

3 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 26.08.2020
Çözelti ve Çözünürlük Konu Anlatımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Çözelti ve Çözünürlük konuları, AYT ve TYT Kimya testinde karşına çıkabilecek önemli konulardır. Karışımlar konusunun alt başlıklarından olmaları sebebiyle temel kazanımlar içeriyorlar. Başka konularla da bağlantılılar. Karışımlar konusunu tam olarak anlaman için bu konulardaki eksiklerini tamamlaman şart. Çözeltilerin ve Çözünürlüğün Genel Özellikleri, Çözünürlüğe Etki Eden Faktörler ve Koligatif Özellikler bu konunun alt başlıkları arasında. Soru çözmeye başladıktan sonra bu konunun sana çok kolay geleceğine eminiz! Şimdi birlikte konumuzu keşfedelim!

Bu konu anlatımı, Kunduz eğitmenimiz Rıdvan Hoca tarafından hazırlandı. Rıdvan Hoca’nın öğrencilere bir öğüdü var: “Kimya hayattır ve hayat boşlayanları sevmez!”

ÇÖZELTİLER

ÇÖZELTİLER, ÇÖZÜNÜRLÜK VE KOLİGATİF ÖZELLİKLER

KİMYA

 

Çözelti Nedir? Çözelti Örnekleri

Konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için aşağıdaki Kunduz – Kazandıran İpuçları videomuza göz atabilirsin.


Çözünürlüklerine Göre Çözeltiler

📚📚📚

Çözünürlüğe Etki Eden Faktörler

Basınç: Katı ve sıvıların çözünürlüğünü etkilemez. Gazların çözünürlüğünü arttırır: Kolanın kapağı açıldığında gaz çıkışı gözlenmesi.

Çözücü ve Çözünenin Cinsi: Polar maddeler polar çözücülerde, apolar maddeler apolar maddelerde kolay çözünür. Benzer benzeri çözer.

Ortak İyon Etkisi: Ortak iyon çözünürlüğü azaltır. Aynı miktar su içinde AgCl’nin çözünürlüğü suyun içinde Na(+) ve Cl(-) bulunan kapta daha az olur.

Sıcaklık: Eğer bir madde ekzotermik (ısı veren) olarak çözünüyorsa sıcaklık arttıkça çözünürlük azalır, endotermik (ısı alan) olarak çözünüyorsa sıcaklık arttıkça çözünürlük artar.

 

📚📚📚

Koligatif Özellikler

Buhar Basıncı Düşmesi

P(T) = P(A) + P(B)  (A: Çözücü, B: Çözünen)
P(A) = X(A) * P(A’)  (X(A): A’nın mol kesri, P(A’): A’nın ilk buhar basıncı
P(B) = X(B) * P(B’)  (X(B): B’nin mol kesri, P(B’): B’nin ilk buhar basıncı 

İki Uçucu İçeren Çözeltiler

Bir çözeltinin buhar basıncı içerdiği sıvıların buhar basınçlarının mol kesirleri ile çarpılıp toplanması sonucu bulunur. H2O-CH3OH karışımının buhar basıncı:

P(çözelti) = P(H2O)*X(H2O) + P(CH3OH)*X(CH3OH) formülüyle hesaplanır.

Uçucu Olmayan Katı İçeren Çözeltiler

Saf bir sıvıda uçucu olmayan bir katı çözünürse buhar basıncı düşer. Çözeltinin buhar basıncı P(çözelti) = P(H2O)*X(H2O) formülü ile hesaplanabilir.

Kaynama Noktası Yükselmesi ve Donma Noktası Alçalması

kaynama noktası

a noktası: Çözeltinin kaynamaya başlama noktası
a-b arası: Çözelti doymamıştır. Buhar basıncı sabittir.
b-c arası: Çözelti doymuştur.

Çözeltiler ve Çözünürlük Soru Çözümü

Çözeltiler ve Çözünürlük konularında bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Çözeltiler ve Çözünürlük konuları, Kimya dersi için ilk ve temel konulardan oldukları için iyice pekiştirmen önemli. Çözeltilerin ve Çözünürlüğün Genel Özellikleri ve Çözünürlük Nelere Bağlıdır sorusuna cevap olacak Basınç, Ortak İyon Etkisi, Çözücü ve Çözünen Etkisi, Sıcaklık gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyorlar. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Kimya’da sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bir miktar tuz 70 °C de 100 g su içerisinde çözün- düğünde bir miktar katının dipte çözünmeden kaldığı gözleniyor. Ortamın sıcaklığı 45 °C ye düşürüldüğünde ise dipteki katının çözündüğü görülüyor. Buna göre, tuzun çözünürlüksıcaklık grafiği aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmiştir?

KİMYA

ÇÖZELTİLER, ÇÖZÜNÜRLÜK VE KOLİGATİF ÖZELLİKLER

Bir miktar tuz 70 °C de 100 g su içerisinde çözün- düğünde bir miktar katının dipte çözünmeden kaldığı gözleniyor. Ortamın sıcaklığı 45 °C ye düşürüldüğünde ise dipteki katının çözündüğü görülüyor. Buna göre, tuzun çözünürlüksıcaklık grafiği aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmiştir?

Çözünürlük konusunu tam olarak anlamak için bol bol soru çözümü yapmak da çok önemli. Konu anlatımı yazılarımıza göz attıktan sonra, kendi kaynaklarına ek olarak MEB Kaynaklarını da incelemen faydalı olabilir. Soru çözerek bu konu hakkında alıştırma yapıp konuyu pekiştirebilirsin! Kimya netleri yükseltmedeki anahtar bolca soru çözmek ve yapılamayan soruların doğrusunu öğrenmek. Kunduz’da şu ana kadar, Çözünürlük konulu binlerce soru alanında uzman Kimya eğitmenleri tarafından çözüldü. Daha fazla soru ve detaylı çözümlerini görmek istersen, aşağıdaki butona tıklayabilirsin!

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL