Çember ve Daire
Geometri
Konu Anlatımı Yazıları
Uncategorized
YKS

Kirişler Dörtgeni – Çemberde Açı Ders Notları

Merkez, Çevre Açı, Teğet - Kiriş, İç, Dış Açı, Kirişler Dörtgeni... Çemberde Açı hakkında bilmen gerekenler ve soru çözüm ipuçları burada!

4 dakikalık okuma
Kunduz Eğitmen tarafından yazıldı, 18.08.2021
Kirişler Dörtgeni – Çemberde Açı Ders Notları

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, zaman zaman notlarına ve formüllere bakmaya ihtiyaç duyabilirsin. Tekrar yaparken ya da soru çözerken notlara göz atmak ve gerekli ipuçlarını almak, öğrenme aşamasında sana epey yardımcı olacaktır. Kunduz ekibi olarak, alanında uzman eğitmenlerimizin de desteğiyle, Geometri dersinin her konusunda mutlaka görmen gereken ipuçlarını, formülleri, ders notlarını senin için derliyoruz!📚 Bu yazımızda Çemberde Yay, Merkez Açı, Çevre Açı, Aynı Yayı Gören Açılar, Teğet – Kiriş Açı, İç Açı, Dış Açı, Kirişler Dörtgeni ve çok daha fazlası hakkında bilmen gerekenler ile Çemberde Açı konusuna ait soruları çözerken işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları yer alıyor. Umarız bu notlar sana yardımcı olur. İyi okumalar!

Bu notlar, Kunduz eğitmenimiz Pınar Hoca tarafından hazırlandı. Pınar Hoca, Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu ve 9 yıllık MEB öğretmeni. Matematik notları ve soruları paylaştığı bir Instagram sayfası var: @matematikpinari, Matematik konu anlatımı ve rehberlik için YouTube kanalı ise: Matematik Pınarı

📚📚📚

Merkez Açı ve Çevre Açı

Merkez açı, Köşesi çemberin merkezinde bulunan açıdır. Çevre açıda ise köşe, çemberin üzerindedir.

  • Aynı yayı göre çevre açıların ölçüleri eşittir.
  • Çapı gören çevre açının ölçüsü 90 derecedir.

Teğet – Kiriş Açı

Çemberdeki bir açının kollarından biri çembere ait kiriş, diğer kol ise çemberden geçen teğet ise o açıya teğet-kişir açı denir.

Teğet-kiriş açının gördüğü yayı gören çevre açı, aynı ölçüye sahiptir. İki açının ölçüsü birbirine eşittir.
  • Teğet-kiriş açının gördüğü yayı gören çevre açı, aynı ölçüye sahiptir. İki açının ölçüsü birbirine eşittir.

İç Açı – Dış Açı

Eğer çemberin içindeki bir açı, kesişen iki kirişin kolları arasında yer alıyorsa buna iç açı denir.

α bir iç açıdır. Çaprazındaki açı ile aynı ölçülere sahiptir. α açısı, a ve b yaylarının toplamının yarısına eşittir.
  • Yukarıdaki şekilde, α bir iç açıdır. Çaprazındaki açı ile aynı ölçülere sahiptir. α açısı, a ve b yaylarının toplamının yarısına eşittir.

Eğer köşe, çemberin dışındaysa bu açıya dış açı denir. Açının kolları çemberin kirişi ya da teğeti olabilir.

Yukarıdaki çemberde dış açı, iki kiriş ile oluşturulmuştur. α açısının ölçüsü, b-a'nın yarısına eşittir.
  • Yukarıdaki çemberde dış açı, iki kiriş ile oluşturulmuştur. α açısının ölçüsü, b-a’nın yarısına eşittir.
  • Yukarıdaki çemberde APB açısı, iki teğet ile oluşturulmuştur. Açı köşesinin çembere olan uzaklıkları |AP| ve |BP| birbirine eşittir. α açısının ve β yayının toplamı 180 derecedir.
Bir teğet ve çemberin merkezinden geçen bir kirişler ile oluşturulmuştur. Bu özel durumda α açısının ve β yayının toplamı 90 derecedir.
  • Yukarıdaki çemberde dış açı, Bir teğet ve çemberin merkezinden geçen bir kiriş ile oluşturulmuştur. Bu özel durumda α açısının ve β yayının toplamı 90 derecedir.

Kirişler Dörtgeni

Bir dörtgenin tüm kenarları bir çembere ait kirişlerse, bu dörtgene kirişler dörtgeni denir.

kirişler dörtgen
  • Kirişler dörtgeninde karşılıklı açıların toplamı 180 derecedir.
  • Eşit uzunluktaki kirişlerin gördüğü yaylar eşittir.
  • Paralel iki kiriş arasında kalan yayların ölçüleri eşittir.

📚📚📚

Şimdi Çemberde Açı – Kirişler Dörtgeni soru çözümlerine devam edebilirsin!

Çemberde Açı konusunda bolca soru çözerek pratik yapabilirsin. Çemberde Açı konusu, TYT ve AYT Matematik testlerindeki Geometri kısmı için temel konulardan biri olduğundan iyice pekiştirmen önemli. Çemberde Yay, Merkez Açı, Çevre Açı, Aynı Yayı Gören Açılar, Teğet – Kiriş Açı, İç Açı, Dış Açı, Kirişler Dörtgeni gibi alt başlıklar pek çok bilgi ve kavram içeriyor. Bu da daha çok soru tipini barındırdığı anlamına gelir. Bu konudan direkt soru gelebildiği gibi, farklı konuların da içinde sıkça geçtiğini görüyoruz. TYT ve AYT Geometri testlerinde sıklıkla sorulması tercih edilen konulardan biri.

Bilgileri, tanımları ve önemli tarihi gelişmeleri öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli. Konu anlatımı yazımıza da göz attıktan sonra, kendi kaynaklarından sonra MEB Kaynaklarına da göz atmanı tavsiye ediyoruz.

Her ders için değişmeyen kilit nokta bol bol soru çözümü ile pratik yapmak. Çözemediğin sorulara yanıt bulmak istiyorsan sınava hazırlık sürecinde Kunduz hep yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL