Ders Çalışma Programı
Ders Çalışma Taktikleri
Rehberlik Yazıları

Ramazanda Ders Çalışma Programı

Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Ramazan ayında ders çalışma programını düzenlemek için tavsiyeler arıyorsan bu yazı tam sana göre!

3 dakikalık okuma
Efşan tarafından yazıldı, 10.02.2022
Ramazanda Ders Çalışma Programı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Ramazanda ders çalışma programı nasıl olmalı, Ramazanda nasıl çalışmalıyım konusunda aklında sorular oluştuysa. Ramazan ayında ders çalışma tavsiyeleri ve ramazana özel ders çalışma programları bu yazımızda!

Ramazanda Ders Çalışma Programı

Ramazanda uyku düzenimiz, beslenmemiz, çalışma saatlerimiz gibi çeşitli alışkanlıklarımız konusunda değişiklik yapman gerekebiliyor. Ama bu değişikliklerin çalışmalarına olumlu ya da olumsuz şekilde yansıması aslında tamamen senin elinde. İyi bir planlama ile bu 1 aylık süreyi bir “kamp” süreci gibi değerlendirebilir ve rutinlerimiz konusunda değişiklikler yaparak çalışma performansımızı arttırabiliriz.

Bu ayda oruç tutmak isteyenler için özellikle “nasıl program oluşturmalıyım, ne zaman ders çalışmalıyım? veya “çalışma düzenli değişecek, nasıl adapte olacağım?” gibi konularda endişelerin oluştuysa şunları söyleyebiliriz, aslında seni strese sokan olan şey genelde “belirsizlik” oluyor. Şu ana kadar alıştığın bir düzen var ve bu düzenin 1 ay için bile olsa değişecek olması seni ister istemez endişelendiriyor. Ancak güzel bir planlama ile bu ayı zorlanmadan hatta kazançlı bir şekilde geçirebileceğini de unutma!

Çalışma düzeni konusunda 2 çalışma düzeninden bahsedebiliriz:

1. Gündüz çalışmayı tercih edenler

Akşam 10:00- 11:00 gibi yatıp sabah sahur vaktinde uyanıp sahur yapabilirsiniz.

Ardından saat sahur vaktinden sonra zihnin daha açık olacağı için yeni öğrendiğiniz konuları çalışabilirsin ve denemelerinizi çözebilirsiniz.

Öğlene kadar çalıştıktan sonra 1-2 saatlik büyük bir mola verebilirsiniz. Bu esnada eğer kendinizi çok yorgun hissederseniz gece uykunuzu etkilemeyecek şekilde (mesela max. 1 saat olacak şekilde) uyuyabilirsiniz. Molanın ardından iftara kadar konu tekrarları, soru çözümleri veyahut deneme analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. İftardan önce de 1-2 saat önce çalışmalarınızı bırakmanız iyi olabilir. 

2. Gece çalışmayı tercih edenler

İftarda yemek yedikten sonra çalışmaya başlayıp sahura kadar çalışabilirsin. Sahurdan sonra yatıp öğlene doğru kalkıp öğleden sonra iftara kadar bir çalışma düzenini oturtabilirsin. Bu şekilde çalışmayı tercih edeceksen eğer özellikle iftardan birkaç saat sonrasındaki zaman dilimini konu çalışmalarına ya da deneme çözmeye ayırabilirsin Öğlen uyandıktan sonra da konu tekrarları ya da soru çözümleri yapman iyi bir tercih olacaktır.

Fakat bu yöntem hem ramazan geçiş sürecinizde hem de ramazan ayı bitiminden sonraki sürece adapte olabilmen açısından pek tavsiye edemeyeceğimiz bir seçenek.

Uykunu bölmemesi için sahura kalkmadan oruç tutmayı düşünenlerdensen eğer;

Bu durum açlık süreni daha da uzatacağından gün içerisinde enerjinin daha az olmasına neden olacaktır. Haliyle çalışma performansına da olumsuz olarak yansıyabilir. En güzeli Ramazan ayını uyku, beslenme, çalışma ve dinlenme düzeni oluşturarak dengeli ve programlı şekilde geçirmektir.

Ramazanda ders nasıl çalışılır yazımızı seninle paylaştık. Ramazan ayında da diğer zamanlarda olduğu gibi programlı ilerlemek en verimli yöntem olacaktır. Yukarıdaki iki ders çalışma programından hangisini seçersen seç planlı gitmek en iyi yol olacaktır. Her gün için yapılacaklar listeni belirlemek, çalışmaya başlamadan ne çalışacağını bilmek Ramazanda da günü daha verimli geçirmeni sağlar. Nasıl program hazırlayacağından emin değilsen program hazırlamakla ilgili yazımıza gidebilirsin.

Eğer Ramazanda evde olacaksan ve evde çalışmaya nasıl motive olacağın ve sürekliliği sağlayacağını öğrenmek için yazımız tam senin için.

Sınav yılı çalışmalarında da Kunduz yanında! Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin.
Uygulamada senin için hazırlanmış, tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL