Konu Anlatımı Yazıları
Konu Listeleri
Uncategorized
YKS Konuları

TYT Matematik Konuları – TYT Matematik Soru Dağılımı 2022

TYT Matematik'te hangi konulardan sorumlusun? Hangi konulardan kaçar soru geliyor? TYT Matematik konuları senin için bu yazımızda!

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 3.03.2021
TYT Matematik Konuları – TYT Matematik Soru Dağılımı 2022

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

Konu çalışmalarını yürütürken, sorumlu olduğun konu listesine göz atmanda fayda var. Bu sayede hangi konulara hakimsin, hangilerine daha çok ağırlık vermen gerekiyor görebilirsin. Aynı şekilde önceki yılların sınavlarının konu dağılımını incelemek de faydalıdır. Hangi konulardan daha çok soru geliyor, hangi konular daha arka planda kalmış bunları takip edebilirsin. Bu yazımızda 2022 TYT Matematik konuları ve örnek olması açısından TYT Matematik konu dağılımı yer alıyor.


TYT Matematik Konuları 2022 – Mat 1 Konuları


TYT Matematik Soru Dağılımı – TYT Matematikte En Çok Çıkan Konular 2021

Konu Başlıkları201920202021
Temel Kavramlar413
Sayı Basamakları212
Bölme Bölünebilme111
Rasyonel Sayılar130
Mutlak Değer111
Basit Eşitsizlikler011
Üslü Sayılar111
Köklü Sayılar111
Denklem Çözme102
Oran Orantı011
Problemler121311
Kümeler111
Fonksiyonlar221
Permütasyon&Kombinasyon120
Olasılık111
İstatistik101
Polinomlar001
Mantık101
Toplam Soru Sayısı303030

 


TYT Matematik konuları 2022 ve soru dağılımı bize ne söylüyor?

Matematik TYT soru dağılımı ve konularını seninle paylaştık. TYT Matematik, genellikle 9. sınıf Matematik konularından oluşuyor denebilir. 10., 11. ve 12. sınıf konuları, genellikle AYT kapsamına giriyor ancak istisnalar da var. O nedenle özellikle 9. sınıf Matematik konularında sağlam bir altyapı edinmek, TYT netlerini yükseltmede çok işe yarayacaktır. En çok “Problemler” konusundan soru geliyor.

TYT matematik kaç soru?

TYT matematik testi 40 soru içeriyor.

TYT matematikte kaç konu var?

TYT matematik 11 konu içeriyor.

TYT matematikte kaç problem sorusu var?

Her sene ortalama 12 Problemler sorusu geliyor. Haliyle adaylar da en çok bu konuda pratik yapma ihtiyacı hissediyor.

Problemler, temelinde herhangi bir açıklamayı matematik diline iyi bir şekilde çevirebilmeyi gerektirir. Soruların çoğu denklemler, oran-orantı gibi temel öğretileri kullandırtmaya dayalı. Baktığında gayet basit ve temel konular ama bu konularda yüzlerce orijinal soru yazılabiliyor. Altın kuralı tekrardan hatırlatalım: Bir konuyu çalışmadan sıradaki konuya geçmek yok. Matematik’te sadece formülleri bilmek yetmez, sorularla harmanlayıp sindirmen gerekir. Bunun için de bol soru çözümü yapmalısın, yapamadığın soruları da öğrenmelisin. Biliyorsun ki yapabildiğin soruları zaten ileride de yaparsın tekrar, önemli olan yapamadıklarını öğrenmektir.

Sınava hazırlık uzun bir maraton. Kunduz ekibi olarak bu yolculukta yanında olmayı çok isteriz! Alanında uzman Profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanan Soru Çözümü, binlerce soru ve çözümden oluşan Soru Bankası hizmetlerimizden faydalanabilirsin. Uygulamada senin için hazırlanmış , tüm konuları öğrenebileceğin premium içerik ders videolarını incelemeyi unutma!


Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL