Konu Anlatımı Yazıları
Konu Listeleri
Uncategorized
YKS Konuları

TYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımı 2022

TYT Tarih'te hangi konulardan sorumlusun? Hangi konulardan kaçar soru geliyor? TYT Tarih konuları senin için bu yazımızda!

3 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 22.01.2022
TYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımı 2022

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

TYT tarih konuları listesi senin için hazırlandı. Konu çalışmalarını yürütürken, sorumlu olduğun konu listesine göz atmanda fayda var. Bu sayede hangi konulara hakimsin, hangilerine daha çok ağırlık vermen gerekiyor görebilirsin. Aynı şekilde önceki yılların sınavlarının konu dağılımını incelemek de faydalıdır. Çok soru gelen konular, nispeten daha arka planda kalmış konular incelenebilir. Bu yazımızda TYT Tarih konuları ve 2019-2020-2021 TYT Tarih konu dağılımı yer alıyor.

TYT tarih konularının üzerine tıklayarak ilgili konu anlatım yazımıza ulaşabilirsin!


TYT Tarih Konuları Kaçıncı Sınıfı İçeriyor?

TYT tarih konuları tüm lise sınıflarını kapsamaktadır. TYT’de 9-10-11-12. sınıflara ait tarih ve inkılap dersi konularından sorular gelmektedir.

TYT Tarih Konuları


2019-2020-2021 TYT Tarih Soru Dağılımı

KONU BAŞLIKLARI201920202021
Tarih ve Zaman000
İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası111
İslam Medeniyetinin Doğuşu000
Türklerin İslamiyet’i Kabulü ve İlk Türk İslam Devletleri111
Beylikten Devlete Osmanlı100
Dünya Gücü Osmanlı000
Değişim Çağında Avrupa ve Osmanlı000
Uluslararası İlişkilerde Denge Stratejisi (1774-1914)011
XX. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti ve Dünya010
Milli Mücadele111
Atatürkçülük ve Türk İnkılabı101
Toplam555

TYT Tarih En Çok Çıkan Konular Neler?

Son 3 yılı incelediğimizde herhangi bir konudan 1’den fazla soru gelmediğini görüyoruz. Ancak her yıl soru geldiğini gördüğümüz konular var. TYT tarihte her yıl sorulan konular milli mücadele, Türklerin İslamiyet’i kabulü, ilk ve orta çağlarda Türk dünyası olduğunu söyleyebiliriz ve bu sorulardan gelecek TYT’de de soru bekleyebiliriz.


TYT Tarih konuları soruları, tarihsel bilgi birikiminin yanında yorum yapma becerisini de gerektiriyor. O nedenle çalışırken bol bol “
neden, nasıl” sorularını sorup yorumlamaya çalışman gerekli. Konu çalışması yaparken de konuları hikayeleştirebilir, kendi kendine çalışırken daha çekici, akılda kalıcı bir hale getirebilirsin. Hatta çalışırken kendi kendine konuşmak bile fayda getirebiliyor.

TYT Tarih konu dağılımı bize ne söylüyor?

Özet çıkarmak da Tarih çalışmak için etkili bir yöntemdir. Konu çalışmalarını tamamladıktan sonra önemli gördüğün kısımları net, kısa özgün cümlelerle özetleyebilirsin. Unutma, direkt kitaptaki bilgileri aynı şekilde yazmak yerine kendi cümlelerinle, önemli gördüğün yerleri ifade etmelisin.

Aynı şekilde fotoğraflar, haritalar, videolar, kısa belgeseller vb de konuların kalıcı olmasını sağlayacaktır. Tarihi olayları da bir kronolojik sıraya oturtman gerekir. Bu aynı zamanda olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurabilmeni de sağlayacaktır. Ve tabii ki bolca soru çözerek birçok tarihsel olayın nasıl yorumlandığını anlamak mümkün! Bilgileri, tanımları ve önemli ipuçlarını öğrendikten sonra, soruların içinde nasıl yer aldığını görmen gerekli.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL