AYT Matematik Konuları – 2023 AYT Matematik Soru Dağılımı

AYT Matematik'te hangi konulardan sorumlusun? Hangi konulardan kaçar soru geliyor? AYT Matematik konuları senin için bu yazımızda!

2 dakikalık okuma
Sonnur tarafından yazıldı, 11.01.2022
AYT Matematik Konuları – 2023 AYT Matematik Soru Dağılımı

Hesap Oluştur

Ücretsiz kaydol, sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan!

ÜCRETSİZ KAYDOL

 

AYT matematik konuları listesi senin için hazırlandı! Konu çalışmalarını yürütürken, sorumlu olduğun konu listesine göz atmanda fayda var. Bu sayede hangi konulara hakimsin, hangilerine daha çok ağırlık vermen gerekiyor görebilirsin. Aynı şekilde önceki yılların sınavlarının konu dağılımını incelemek de faydalı. Çok soru gelen konular, nispeten daha arka planda kalmış konular incelenebilir. Bu yazımızda 2023 AYT Matematik konuları ve 2019-2020-2021 AYT Matematik konu dağılımı yer alıyor.

Listede TYT ile ortak konular da göreceksin. AYT soru dağılımından da görebileceğin gibi AYT’de TYT konularından hem doğrudan soru gelebiliyor hem de türev, integral gibi AYT konuların soruların için de kullanman da gerekiyor. TYT matematik konu dağılımını ayrıca incelemek istersen buraya tıklayabilirsin.

Tüm AYT matematik konu dağılımı listemizde konulara tıklayarak ilgili blog yazısına gidebilirsin. Eğer ben video ile daha iyi öğreniyorum dersen buradan Kunduz eğitmenlerinin hazırladığı videolar ile çalışabilirsin!


AYT Matematik Konuları


2019-2020-2021 AYT Matematik Soru Dağılımı

AYT matematik testi 40 sorudan oluşur. Konuları ve soru dağılımına baktığımızda ortalama 11 sorunun TYT matematik konularından geldiğini görüyoruz. Yaklaşık 8-9 soru ise geometri konularından oluşur. Aşağıdan yıllara göre soru dağılımını detaylı inceleyebilirsin. Her yıl 2 ve üstü soru çıkan konuları kalın yazı ile gösterdik.


AYT geometri konuları ve soru dağılımına
buradan ulaşabilirsin.


AYT Matematik konuları ve soru dağılımı bize ne söylüyor?

ÖSYM, genel olarak dengeli bir soru dağılımı ile pek çok konuda öğrencilerin bilgisini ölçmeyi seçmiş. ancak soru dağılımında ağırlık, 12. sınıf konuları olarak da bilinen Limit – Süreklilik – İntegral gibi konularda.

AYT Matematikte polinom, trigonometri, olasılık, limit, türev, integral gibi çok fazla ve birbirinden farklı konular var. Burada dikkat etmen gereken şu: Bir önceki konuyu iyice pekiştirmeden bir sonraki konuyu öğrenmek çok da kolay değil. Öğrenciler genelde daha çok soru çıktığı için direkt Türev-İntegral gibi konulara yönelebiliyor ama bu konuların iyice anlaşılması için geçmişe dönük trigonometri, mutlak değer, eşitsizlik, logaritma gibi konuların tamamlanmış olması gerekir. Aynı şekilde limit bilmeden türev, türev bilmeden de İntegral sorusu çözebilmek kolay değil.

Kısacası AYT Matematikte konuları sırayla, aşama aşama geçerek ilerlemek gerekiyor. Bol soru çözümü de başarıya giden yolda kilit noktalardan biri. Yapamadığın soruları da öğrenmelisin. Biliyorsun ki yapabildiğin soruları zaten ileride de yaparsın tekrar, önemli olan yapamadıklarını öğrenmektir.

Sınava hazırlanmanın en kolay yolu

Sınırsız video içerikler ve soru çözümleri ile sınava hazırlan

ÜCRETSİZ KAYDOL